Japonia nakłada nowe sankcje na Rosję. Zakaz eksportu towarów luksusowych

Japonia od 5 kwietnia zakaże eksportu towarów luksusowych do Rosji, w tym samochodów, alkoholi, dzieł sztuki i biżuterii. To kolejny pakiet sankcji ekonomicznych, który został przyjęty w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Sekretarz japońskiego rządu Hirokazu Matsuno poinformował o apelu do tamtejszych firm, by odmawiały, jeśli Rosja zażąda płatności w rublach za transakcje gospodarcze, zwłaszcza w sektorze energetycznym. Ponadto niebawem obowiązywać zacznie nowy pakiet sankcji na Rosję za atak na Ukrainę. 

Jak wyjaśnił we wtorek minister gospodarki, handlu i przemysłu Koichi Hagiuda, zakaz eksportu dóbr luksusowych do Rosji zostanie wdrożony 5 kwietnia i obejmie m.in. samochody, motocykle, alkohole, kosmetyki, dzieła sztuki, klejnoty i biżuterię.

Więcej informacji o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Yoshimasa HayashiJaponia zamraża aktywa członków Dumy, rodziny bankiera i miliardera Vekselberga

Japonia odpowiada Rosji za jej inwazję na Ukrainę

To kolejny japoński pakiet sankcyjny. Wcześniej Tokio wykluczyło Rosję z grona najbardziej uprzywilejowanych handlowo krajów, zamrażając aktywa osób związanych z rosyjskim rządem, w tym oligarchów, siedmiu banków, ograniczając transakcje z rosyjskim bankiem centralnym, zakazując eksportu prawie 300 towarów, czy zawieszając wydawanie japońskich wiz dla określonych Rosjan. Japonia powiadomiła w piątek, że zamrozi aktywa kolejnych 25 Rosjan i zabroni eksportu do 81 rosyjskich firm.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Fumio Kishida, premier Japonii i Joe Biden, prezydent USA (zdjęcie archiwalne)Japonia zamraża aktywa Putina, jego funkcjonariuszy i rosyjskich banków

W obliczu rosyjskiej inwazji Japonia wsparła Ukrainę. Wojsku przekazano broń defensywną, a także sprzęt potrzebny do działań w terenie. Z kolei do cywilów skierowano pomoc humanitarną, która obejmowała leki, żywność czy pieniądze. Tokio zaoferowało też pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Japonia jest dużym eksporterem dóbr, także luksusowych, do Rosji. W tym obszarze 42-procentowy udział mają samochody. W 2020 roku przychody z eksportu samochodów z Japonii do Rosji miały wynieść około 5 miliardów dolarów - eksportowano wówczas blisko 200 tysięcy samochodów. Dotychczas decyzję o wstrzymaniu dostaw do Rosji podjęli tacy producenci samochodów, jak Toyota, Honda, Mazda i Nissan.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Piechota: Należy ograniczyć przewozy przez polsko-białoruską granicę
Więcej o: