Bon turystyczny. Do kiedy jest ważny? Termin został wydłużony

Bon turystyczny został wydłużony - pod koniec 2021 r. Andrzej Duda podpisał w tym celu ustawę. Do kiedy jest ważny bon? Gdzie można wykorzystać 500 plus na wakacje?

Bon turystyczny pierwotnie obowiązywał do końca marca 2022 roku. Jego ważność jednak wydłużono. Prezydent Andrzej Duda podpisał pod koniec grudnia nowelizację, dzięki której bon turystyczny można wykorzystać do 30 września 2022 roku.

Bon Turystyczny. Dla kogo? Jak go zrealizować?

Polski Bon Turystyczny ma wartość 500 zł i jest przyznawany jednorazowo na każde dziecko do 18. roku życia. Na dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności rodzice otrzymają dodatkowe 500 zł, co razem daje 1000 zł dofinansowania. Całość można przeznaczyć na wypoczynek w Polsce.

Wybierając się na urlop, należy sprawdzić, czy planowane atrakcje pokrywają się z listą miejsc, które honorują bon turystyczny. Nie każde miasto w Polsce bierze udział w dofinansowaniu. Mniejsze miejscowości często nie przyjmują płatności bonem.

Podmiotów akceptujących bony turystyczne jest jednak sporo. Wśród nich m.in. pensjonaty, szlaki turystyczne, muzea, baseny i parki rozrywki. Ich listę można sprawdzić pod TYM adresem. Przed wyjazdem trzeba pamiętać o aktywacji bonu.

Bon turystyczny można aktywować przez PUE ZUS

Bon turystyczny to w praktyce 16-cyfrowy kod, który należy okazać w obiekcie, z którego usług będziemy korzystać. Kod można wygenerować w systemie teleinformatycznym na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). W systemie należy otworzyć zakładkę "Ogólny" i wybrać z niej opcję "Polski Bon Turystyczny". Dalej klikamy w "Aktywuj Bon" i wypełniamy wniosek o świadczenie, który po podpisaniu wysyłamy do Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jeśli w PUE ZUS nie jest widoczna zakładka "Polski Bon Turystyczny", należy się upewnić, że spełnione są wszystkie wymagania, które pozwalają na uzyskanie świadczenia. Jeśli jest kłopot z wygenerowaniem kodu, trzeba złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej (POT) wniosek o ustalenie praw do bonu. Bon turystyczny zostanie przesłany na wskazany wcześniej numer telefonu lub adres mailowy. Numer kodu należy okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej po zakwaterowaniu.

Zobacz wideo Tak nie wolno morsować! Artur Szpilka dał zły przykład
Więcej o: