Duża francuska sieć zawiesza działalność w Rosji. Wydała komunikat

Francuska sieć Decathlon ogłosiła we wtorek, że zawiesza swoją działalność w Rosji. Jak wyjaśniła firma, powodem tej decyzji są problemy z dostawami, które wynikają z międzynarodowych sankcji.

"Skrupulatnie przestrzegając sankcji międzynarodowych, Decathlon ogłasza, że warunki dostaw nie są już wystarczające, aby kontynuować działalność w Rosji. Decathlon jest zmuszony zawiesić działalność swoich sklepów" - napisała we wtorek w komunikacie prasowym grupa Mulliez, która jest właścicielem takich marek, jak Auchan czy Leroy-Merlin, które wciąż działają w Rosji. Z powodu sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję zawieszono 92 proc. dostaw.

Decathlon jest obecny w Rosji od 2006 r. z 60 sklepami i witryną e-commerce w 25 rosyjskich miastach. Marka jest szczególnie obecna w regionie moskiewskim, gdzie znajdują się 22 jej sklepy - zauważa dziennik "Le Figaro". "Będziemy nadal wspierać 2,5 tys. naszych rosyjskich pracowników" - czytamy w oświadczeniu sieci.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Wielkie zachodnie firmy opuszczają Rosję. Trwa bojkot

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski nalegał 23 marca przed Zgromadzeniem Narodowym Francji, aby francuskie firmy opuściły rosyjski rynek. - Auchan, Leroy Merlin, Renault muszą przestać być sponsorami machiny wojennej Rosji - mówił.

Mimo bojkotu, licznych sprzeciwów i apeli, grupa Mulliez nie zdecydowała się wcześniej na wycofanie, ani nawet zamrożenie działalności w Rosji. - To nie jest łatwa decyzja, ale jestem przekonany, że jest to decyzja słuszna. Wspierają mnie właściciele firmy, pracownicy i nasi partnerzy - powiedział 26 marca prezes i dyrektor generalny Auchan Retail Yves Claude w wywiadzie dla "Le Journal du Dimanche".

Wiele zachodnich firm wycofało się z Rosji. Głównym powodem tej decyzji jest trwająca rosyjska agresja zbrojna przeciwko Ukrainie.

Wojna w Ukrainie - więcej informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Auchan generuje rocznie 3,2 mld euro obrotu w Rosji

Jak pisaliśmy wcześniej, do grupy Mulliez należą Auchan, Decathlon i Leroy Merlin. Imperium rodziny Mulliezów jest największym francuskim pracodawcą w Rosji i największym płatnikiem budżetu Kremla, o czym świadczą liczby. Sam Auchan ma tam, zaraz po Francji, drugą co do wielkości sieć marketów - łącznie posiada 231 dużych sklepów, które generują rocznie 3,2 mld euro obrotu - podaje retaildetail.eu. Oznacza to, że osiąga w kraju Władimira Putina 10 proc. swojej światowej sprzedaży.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Piechota: Należy ograniczyć przewozy przez polsko-białoruską granicę
Więcej o: