Zachód chce polskiej żywności. Brak dostaw z Ukrainy może jeszcze bardziej podnieść ceny w kraju

- Wielu producentów nastawia się dzisiaj na eksport, a nie dostawy krajowe, co może być za chwilę powodem problemów z zaopatrzeniem sklepów w podstawowe produkty - ostrzega Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Wojna w Ukrainie może przełożyć się na sytuację na polskim rynku. Z jednej strony ukraińskie podmioty mogą mieć problemy z wyeksportowaniem swoich produktów, z drugiej powstałą w ten sposób dziurę mogą próbować zapełnić polscy producenci. 

Polscy producenci zastąpią ukraińskich? "Problemy z zaopatrzeniem"

Czym może to skutkować? - Zniknięcie z rynku ukraińskich dostawców spowodowało ogromny wzrost zainteresowania polskimi produktami - informuje na łamach "Rzeczpospolitej" Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

- W efekcie wielu producentów nastawia się dzisiaj na eksport, a nie dostawy krajowe, co może być za chwilę powodem problemów z zaopatrzeniem sklepów w podstawowe produkty - ostrzega. I wyjaśnia, że sytuację może skomplikować ograniczenie eksportu przez część kraju. Niektórzy boją się bowiem, że przez sytuację w Europie zabraknie im zbóż. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty gościem Porannej rozmowy Gazeta.pl (30.03)

Samolot Airbus A350-900 (VQ-BFY) rosyjskiej linii Aerofłot nad Tokio. Zdjęcie z 26 grudnia 2020 r.Zaskakujący efekt sankcji na Rosję. "Największa kradzież samolotów w historii"

Tarcza antyinflacyjna pomogła na chwilę, ale żywność wciąż drożeje

Wprowadzenie tarczy antyinflacyjnej, czyli zmniejszenie stawki na większość żywności do zera, przynajmniej na moment nieco osłabiło wzrost cen w sklepach. Tyle tylko, że ona wciąż drożeje. Jak wyjaśnia dziennik, sam koszt żywca wzrósł z 4,65 do 6,5 zł. 

Sytuacja za wschodnią granicą w obniżkach raczej nie pomoże. Ekonomiści z banku Credit Agricole prognozują, że w 2022 roku ceny żywności w Polsce wzrosną znacząco. "Prognozujemy, że inflacja w kategorii "żywność i napoje bezalkoholowe" zwiększy się w 2022 r. do 9,2 proc. rok do roku wobec 3,2 proc. w 2021 r." - piszą w swoim marcowym raporcie. 

Warto też pamiętać, że cykl podwyżek cen żywności nie zaczął się wczoraj. Ceny rosną od miesięcy. Tylko w pierwszym tygodniu 2022 roku ceny wielu produktów spożywczych w hurcie znacząco wzrosły. Mielone mięso wieprzowe o ok. 33 proc., mąka o ok. 22, a olej niemal o 10 proc. Już wówczas analitycy ostrzegali, że żywność w Polsce drożeje w tempie największym od ponad dekady. 

Co gorsza, eksperci wzrost cen żywności przewidywali jeszcze zanim Rosja napadła na Ukrainę. Analitycy już w grudniu alarmowali, że na wyższe ceny wpłyną nie tylko wyższe koszty energii, lecz także zmiany, które wprowadza Polski Ład, a producenci muszą rekompensować to sobie przez podwyższenie cen.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Emerytura, zdjęcie ilustracyjne13. emerytura - datę i wysokość świadczenia. Kiedy zaczną się wypłaty?

Więcej o: