Rząd łata Ład. Czy obniżka podatku z 17 na 12 proc. nie jest podwyżką? "Studio Biznes" pyta ekspertkę

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział kolejne zmiany w systemie podatkowym. W dużym stopniu oznaczają, że Polski Ład przechodzi do historii. Zniknąć ma ulga dla klasy średniej, a stawki podatku zostaną zmniejszone. Czy w praktyce nie oznacza to jednak wyższych podatków? "Studio Biznes" pyta ekspertkę.
Zobacz wideo "Studio Biznes"

Polski Ład, który zrewolucjonizował z początkiem roku polski system podatkowy, zostanie poddany liftingowi. Będzie on jednak na tyle poważny, że zamiast o pudrowaniu możemy mówić jednak o poważnej operacji plastycznej. 

Polski Ład 2.0? Ekspertka tłumaczy, czy Polacy mają czego się bać

Sporo z głównych założeń systemu przejdzie bowiem do historii. Od lipca zniknąć ma m.in. ulga dla klasy średniej. Stawka podatku PIT zostanie zmniejszona z 17 do 12 proc. Tyle tylko, że rząd nie zamierza wycofywać się z innego rozwiązania obowiązującego od stycznia. Chodzi o składkę zdrowotną w wysokości 9 proc., której - w odróżnieniu od lat wcześniejszych - nie odpisujemy już od podatku.

Czy obniżka stawek PIT oznacza zatem faktyczną podwyżkę daniny, jaką odprowadza przeciętny Kowalski? Kto ma szansę zyskać na zmianach, kto może obawiać się zmian? Łukasz Kijek spyta o to ekspertkę. W programie "Studio Biznes" wątpliwości podatników wyjaśni Małgorzata Samborska, doradczyni podatkowa, ekspertka Grant Thornton.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Czy Polskę nadal stać na "trzynastki" dla emerytów? Ekspert wyjaśnia

Kolejny gość programu "Studio Biznes" omówi plany rządu dotyczące seniorów. Prof. Paweł Wojciechowski, Ekonomista, Doradca Ekonomiczny Szymona Hołownii rozwieje wątpliwości dotyczące m.in. "trzynastek" dla rencistów i emerytów. 

Jak poinformował ZUS, świadczeniobiorcy otrzymają w tym roku "trzynastkę" już w zwaloryzowanej kwocie. Nie muszą też składać żadnych dodatkowych wniosków, ponieważ trzynastka zostanie wypłacona każdemu automatycznie. Ile wyniesie? Tego dowiemy się z programu. 

Technologie, sport i motoryzacja. Wyjątkowy mercedes w "Studiu Biznes"

W programie nie zabraknie też stałych cykli. Daniel Maikowski, autor cyklu TopTech, omówi wirusy, które wywołały straty miliardowe straty w gospodarce. Jak groźne były ILOVEYOU czy My.DOOM?

Nasza kamera zajrzy też do wnętrza najnowszego samochodu niemieckiego giganta motoryzacji. Jak na drodze sprawuje się Mercedes Citan sprawdzi Tomasz Korniejew, szef serwisu Moto.pl. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: