Emerytura będzie wyższa. O ile? Prezeska ZUS podała wyliczenia

Prezeska Zakładu Ubezpieczeń Społecznych profesor Gertruda Uścińska powiedziała, że osoby przechodzące na emeryturę zyskają wyższe świadczenia. Wynika to z tablicy średniego trwania życia, którą opublikował GUS, gdzie widać efekt wyższej liczby zgonów.

W ubiegłym roku zanotowano 519 tysięcy zgonów, czyli o 33 tysiące więcej niż w 2020 roku i o 111 tysięcy więcej niż w 2019 roku. Prezeska Gertruda Uścińska zaznaczyła, że w rezultacie drugi rok z rzędu nastąpił spadek średniego "pozostałego" trwania życia.

To zaś oznacza, iż najnowsza tablica pozwala obliczyć emeryturę osoby w wieku 60 lat wyższą o 3,7 procent, a osoby w wieku 65 lat wyższą o 4,1 procent niż na podstawie poprzedniej tablicy

- wyjaśniła prezeska ZUS.

Zobacz wideo Jak wcześnie młodzi powinni zainteresować się swoimi przyszłymi emeryturami? [Q&A]

Emerytura będzie wyższa, ale tylko dla tych, którzy dopiero na nią przechodzą

Zaznaczyła, że co do zasady nowe tablice nie dotyczą osób, które już przeszły na emeryturę. Przeliczenie emerytury jest możliwe w ściśle określonych sytuacjach, na przykład, gdy emeryt po przyznaniu świadczenia pracuje i odprowadza składki emerytalne.

Raz na rok lub po ustaniu zatrudnienia może je sobie doliczyć do świadczenia

- podkreśliła Uścińska.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Wskaźnik dalszego trwania życia jest kluczowy dla ustalania wysokości emerytur. Kapitał zebrany przez osobę przechodzącą na emeryturę i zwaloryzowany jest dzielony przez prognozowaną przez GUS liczbę miesięcy, którą taka osoba może jeszcze przeżyć. W ten sposób uzyskuje się wysokość brutto emerytury.

- Zakładamy jednak, że po zakończeniu epidemii poziom śmiertelności wśród Polaków wróci o wcześniejszego poziomu, więc przyszłe tablice będą pokazywać wzrost średniego dalszego trwania życia - wyjaśnia na portalu infor.pl Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. Przyszłoroczne emerytura zatem spadną względem świadczeń dla osób, które zdecydują się je pobierać w tym roku. 

Nie oznacza to jednak, że osoby, które uzyskają prawo do świadczenia między marcem a kwietniem 2022 roku powinny się śpieszyć z przechodzeniem na emeryturę. ZUS sprawdza bowiem, czy korzystniejsza jest obowiązujące obecnie tablica, czy ta, która obowiązywała w momencie, gdy świadczeniobiorca uzyskał prawo do emerytury. Zakład następnie wybiera tę, dzięki której świadczenie będzie wyższe. 

Średnia długość życia cofnęła się do poziomów sprzed 20 lat

Jak wskazał na łamach TVN24 Łukasz Kozłowski z Federacji Przedsiębiorców Polskich, średnia długość życia jest przez pandemię na poziomie z początku wieku.  

Spadek oczekiwanej długości życia już w 2020 r. był duży, a w 2021 r. niestety tylko się pogłębił. (...) Na skutek nadmiarowych zgonów, pod względem długości życia cofnęliśmy się do poziomów z 2003 roku. 

W 2019 roku osoba 60-letnia miała przed sobą według statystyk 261,5 miesiąca życia. W 2021 roku liczba ta spadła do 238,9 miesiąca. 

Więcej o: