Fiński przewoźnik zmienił zdanie. Po trzech dniach wznowił połączenie towarowe z Rosją

Narodowy fiński przewoźnik kolejowy VR Group ponownie uruchomił ruch towarowy z Rosją. W niedzielę to połączenie zostało zawieszone ze względu na sankcje nałożone na ten kraj w związku z wojną w Ukrainie. Okazało się jednak, że sankcje te nie mają zastosowania do umów tej grupy.

Połączenie zostało wcześniej zawieszone ze względu na zachodnie sankcje nałożone na Rosję. Jednak zgodnie z obecnymi wyjaśnieniami, nie mają one zastosowania do umów, których stroną jest VR Group - wynika z oficjalnego komunikatu przedsiębiorstwa.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Mikołajów. Rosyjski atak na budynek administracji miejskiej

Finlandia zawiesiła połączenie kolejowe z Rosją, ale nie na długo. Zmiana decyzji przewoźnika

- Możemy kontynuować ważne połączenie importowe, eksportowe i tranzytowe drogą kolejową i tym samym utrzymać fiński przemysł - przekazał szef VR Group Lauri Sipponen.

Wcześniej ogłosiliśmy, że zawiesimy ruch towarowy VR Transpoint na Wschodzie 27 marca 2022 r. z powodu sankcji Wielkiej Brytanii wobec kolei rosyjskich. Jednak zgodnie z wyjaśnieniem, które otrzymaliśmy od władz Wielkiej Brytanii, sankcje te nie mają zastosowania do umów VR Group. Wschodni ruch towarowy VR Transpoint zostanie wznowiony w środę 30 marca

- poinformowało VR Group na swojej oficjalnej stronie.

Ruch towarowy między Finlandią a Rosją jest kluczowy dla fińskiego przewoźnika

Wcześniejsza decyzja skutkowała także wstrzymaniem połączeń z innych krajów m.in. z Chin. Ruch towarowy pomiędzy Finlandią i Rosją stanowi jedną trzecią całego transportu towarowego realizowanego przez fińskiego przewoźnika. W 2021 roku wolumen przewozów był na poziomie blisko 40 mln ton.

Decyzja VR o wznowieniu ruchu towarowego z Rosją nie ma jednak wpływu na kolejowe połączenie pasażerskie między Helsinkami a Petersburgiem, które zawieszono 28 marca do odwołania - podaje WP.

Rosyjscy ochotnicy, którzy przeszli na stronę Ukrainy.Rosjanie przechodzą na stronę Ukrainy. Tworzą legion "Wolna Rosja"

*******

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Więcej o: