Bon na 250 zł na zakup telewizora. Jak otrzymać 250 zł w ramach dofinansowania odbiorników?

Związek Cyfrowa Polska udostępnił poradnik, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, w jaki sposób otrzymać dofinansowanie zakupu nowego telewizora. Użytkownicy mogą uzyskać nawet 250 zł na tel cel.

W Polsce jest przeprowadzana zmiana standardów cyfrowej telewizji naziemnej, która potrwa do końca czerwca 2022 roku. Póki co obejmuje ona już MUX-1, MUX-2 i MUX-4 - aktualnie są tam nadawane komercyjne programy. Tylko do końca 2023 roku MUX-3 może nadawać jeszcze w dawnym standardzie DVB-T. Użytkownicy, którzy korzystają ze sprzętów niekompatybilnych z DVB-T2/HEVC, w chwili zmiany standardów, mogą stracić dostęp do wielu kanałów telewizyjnych.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo DVB-T2 coraz bliżej. Co oznacza dla nas nowy standard telewizji i kogo czeka wymiana telewizora?

Zmiana standardu telewizji. 1,7 mln gospodarstw domowych w Polsce posiada stare odbiorniki

Według Krajowego Instytutu Mediów stare telewizory posiada jeszcze 1,7 mln gospodarstw domowych w Polsce - informuje portal wirtualnemedia.pl. Rząd może jednak zapewnić dofinansowanie nowego telewizora lub tunera. Aby uzyskać kod, który uprawnia nad do otrzymania dofinansowania, należy jedynie odwiedzić urząd Poczty Polskiej lub sprawdzić informacje zawarte na stronach rządowych. Bon, który otrzymamy, możemy zrealizować w sklepie, który bierze udział w programie.

Znanym producentom telewizorów zależy na tym, aby użytkownicy wymienili stare sprzęty. Eksperci Cyfrowej Polski stworzyli poradnik, w którym przekazują, w jaki sposób dostosować się do odbiorów w nowym standardzie oraz w jaki sposób uzyskać dofinansowanie zakupu nowego odbiornika.

- Zdajemy sobie sprawę, że to wszystko może brzmieć skomplikowanie, szczególnie dla osób, które do tej pory nie interesowały się zbytnio elektroniką i nowoczesnymi technologiami. Dlatego przygotowaliśmy krótki, przejrzysty poradnik, pisany prostym językiem i niewymagający posiadania wiedzy z zakresu techniki - stwierdził Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska.

Warto wiedzieć, że nie każdy odbiorca musi dostosować swój telewizor. Osoby, które zakupiły odbiorniki telewizyjne po 2019 roku - są na bieżąco. Starsze telewizory nie są dostosowane do odbioru najnowszego standardu - możemy to sprawdzić, wchodząc na stronę www.telewizjanaziemna.pl. Jeśli okaże się, że nasz telewizor nie może odebrać sygnału DVB-T2/HEVC - właściciel może zakupić nowy model, bądź specjalny dekoder.

Ukraińscy żołnierze (zdjęcie ilustracyjne) Amerykańskie siły szkolą w Polsce ukraińskich żołnierzy?

Nowy telewizor to nowa jakość obrazu i dźwięku

- Być może to odpowiedni czas, aby pomyśleć o wymianie starszych telewizorów na nowe. Dla wielu odbiorców może to oznaczać ogromną zmianę jakościową związaną z lepszą jakością obrazu i dźwięku, czy z inteligentnym obrazem dostosowującym kolory do aktualnych warunków pomieszczenia. Technika produkcji telewizorów w ostatnich latach znacznie się zmieniła - przekonuje prezes Cyfrowej Polski.

Jeśli zdecydujemy się jedynie na zakup nowego dekodera, musimy być przygotowani, że nie będziemy w pełni korzystać ze zmiany sygnału nadawania. Taki sprzęt pomaga w odbiorze sygnału cyfrowego, ale nie poprawia jakości obrazu lub dźwięku. W opublikowanym poradniku możemy znaleźć numery infolinii producentów telewizorów, którzy są zrzeszeni w związku. Są to takie firmy jak: Samsung, LG, Panasonic czy Sony.

Aktualnie możemy zakupić telewizory zgodne z DVB-T2/HEVC do 1000 zł. Do droższych można zaliczyć modele ze Smart TV (takie modele pozwalają nam korzystać z internetowych aplikacji) lub 4K. Możemy wtedy wykorzystać aplikacje w ramach telewizji hybrydowej (HbbTV). Gdy podłączymy telewizor do Internetu, możemy korzystać z dodatkowych treści na żądanie. Gdy zaczniemy używać DVB-T2/HEVC odczujemy poprawę jakości oglądanych kanałów.

Dofinansowanie może wynieść nawet 250 zł

Dofinansowanie dotyczy zarówno zakupu nowego telewizora jak i samego dekodera. Jeśli zdecydujemy się na dekoder - możemy liczyć na 100 zł dofinansowania. Wybierając telewizor, kwota wyniesie 250 zł. Na stronie www.gov.pl/CyfrowaTV możemy złożyć wniosek o przyznanie nam takiego dofinansowania. Związek Cyfrowa Polska zwraca jednocześnie uwagę na odpowiednią utylizację wymienionych sprzętów - zgodnie z przepisami elektrośmieci trzeba oddać do specjalnego punktu albo zamówić usługę bezpłatnego odbioru z domu. 

Poradnik Związku Cyfrowa Polska jest bezpłatnie dostępny na stronie organizacji.

Ostrzelany przez Rosjan budynek Czerwonego Krzyża w Rosji Wojna w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali budynek Czerwonego Krzyża

Więcej o: