13. emerytura. Wypłata tuż za rogiem. Kiedy trzynastka wpłynie na konto?

Wypłata 13. emerytury rusza w kwietniu. ZUS nie przeleje jednak od razu wszystkich świadczeń. Kiedy można się spodziewać wypłaty trzynastki? Ile wyniesie 13. emerytura?

Trzynasta emerytura jest przyznawana z urzędu. Emeryci nie muszą składać dodatkowych wniosków. Wypłata na koncie pojawi się razem z kwietniowymi emeryturami. 

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Kiedy wypłata 13. emerytury?

ZUS rozpoczyna wypłaty kwietniowej emerytury już od piątku 1 kwietnia - podaje "Fakt". Wtedy też pierwsi seniorzy otrzymają dodatkowe świadczenie. Kolejne wypłaty mają nastąpić 5, 8, oraz 15 kwietnia. Oznacza to, że dodatkowe środki pojawią się na koncie jeszcze przed Wielkanocą. Od początku 2022 roku renty i emerytury są wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej. 

Część osób otrzyma trzynastkę jednak już po świętach, ponieważ kolejne dwa terminy wypłat to 20 i 25 kwietnia. Jeśli natomiast termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, to wysyłka świadczenia przypada do dwóch dni przed obowiązującą datą.

Ile wyniesie 13. emerytura?

W 2022 roku wszystkie trzynastki wyniosą dokładnie 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę. Rząd co prawda zwolnił świadczenie z podatku, ale wciąż odlicza od niej składkę zdrowotną Jest to najniższa emerytura, która obowiązuje teraz w Polsce. Kwota ta jest już poddana 7-proc. waloryzacji, która nastąpiła w marcu.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Dodatkowe trzynaste świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne, świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych. Jesienią emeryci i renciści otrzymają również 14. emeryturę.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: