Janusz Janiszewski został odwołany w środę 30 marca z funkcji prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Decyzja jest spowodowana trwającym od końca grudnia 2021 roku konfliktem między nim a władzami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Pracownicy nie zaakceptowali nowych warunków zatrudnienia, które spowodowały obniżenie wynagrodzeń średnio o 20-30 procent. Przyczyną zmian miał być spadek natężenia ruchu lotniczego spowodowany pandemią COVID-19. Jak poinformowało w czwartek 31 marca ministerstwo infrastruktury, Janusza Janiszewskiego na stanowisku prezesa zastąpi Anita Oleksiak.
Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Prezeską Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej została Anita Oleksiak, którą premier Mateusz Morawiecki powołał na to stanowisko w czwartek 31 marca na wniosek ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.
Jak informuje resort, Anita Oleksiak jest absolwentką Wojskowej Akademii Technicznej oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania, ma bogate doświadczenie menedżerskie zdobyte na stanowiskach kierowniczych w instytucjach nadzorowanych przez ministra do spraw transportu.
Anita Oleksiak będzie miała dużo pracy, bo kwestie finansowe nie są jedynym problemem, z którym przyjdzie się jej zmierzyć. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w lutym zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym przez przedstawicieli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.
"W ostatnich dniach jeden z portali, powołując się na informacje od przedstawicieli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, poinformował o istnieniu błędu w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną Pegasus_21. Po analizie przeprowadzonej przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Agencji oraz wewnętrznych ekspertów ustalono, że w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną P_21 nie istnieje usterka będąca błędem krytycznym dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego" - wyjaśniła PAŻP w opublikowanym oświadczeniu.
"PAŻP w trybie pilnym zdecydowała się zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL. W opinii Agencji niedopuszczalne jest wykorzystywanie kwestii związanych z bezpieczeństwem w walce o utrzymanie przywilejów finansowych części pracowników operacyjnych" - argumentowali przedstawiciele PAŻP.
Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.