Prezes PAŻP Janusz Janiszewski odwołany. Zastąpi go Anita Oleksiak. Zwycięstwo związków zawodowych

Związki zawodowe kontrolerów ruchu lotniczego odniosły sukces. Janusz Janiszewski został odwołany z funkcji prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Nowym szefem PAŻP jest Anita Oleksiak. Będzie miała sporo pracy, bo relacje Agencji ze związkami zawodowymi są napięte.

Janusz Janiszewski został odwołany w środę 30 marca z funkcji prezesa Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP). Decyzja jest spowodowana trwającym od końca grudnia 2021 roku konfliktem między nim a władzami Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego. Pracownicy nie zaakceptowali nowych warunków zatrudnienia, które spowodowały obniżenie wynagrodzeń średnio o 20-30 procent. Przyczyną zmian miał być spadek natężenia ruchu lotniczego spowodowany pandemią COVID-19. Jak poinformowało w czwartek 31 marca ministerstwo infrastruktury, Janusza Janiszewskiego na stanowisku prezesa zastąpi Anita Oleksiak.

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Unia Europejska uniezależni się od rosyjskich surowców?

Prezes PAŻP został odwołany. Zastąpi go Anita Oleksiak

Prezeską Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej została Anita Oleksiak, którą premier Mateusz Morawiecki   powołał na to stanowisko w czwartek 31 marca na wniosek ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka.

Jak informuje resort, Anita Oleksiak jest absolwentką Wojskowej Akademii Technicznej oraz studiów podyplomowych w zakresie zarządzania, ma bogate doświadczenie menedżerskie zdobyte na stanowiskach kierowniczych w instytucjach nadzorowanych przez ministra do spraw transportu.

PAŻP oskarża związkowców i zawiadamia prokuraturę

Anita Oleksiak będzie miała dużo pracy, bo kwestie finansowe nie są jedynym problemem, z którym przyjdzie się jej zmierzyć. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej w lutym zawiadomiła prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa nieumyślnego sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu powietrznym przez przedstawicieli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego.

"W ostatnich dniach jeden z portali, powołując się na informacje od przedstawicieli Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, poinformował o istnieniu błędu w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną Pegasus_21. Po analizie przeprowadzonej przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo Agencji oraz wewnętrznych ekspertów ustalono, że w systemie zarządzania przestrzenią powietrzną P_21 nie istnieje usterka będąca błędem krytycznym dla bezpieczeństwa ruchu lotniczego" - wyjaśniła PAŻP w opublikowanym oświadczeniu.

"PAŻP w trybie pilnym zdecydowała się zawiadomić prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez przedstawicieli ZZKRL. W opinii Agencji niedopuszczalne jest wykorzystywanie kwestii związanych z bezpieczeństwem w walce o utrzymanie przywilejów finansowych części pracowników operacyjnych" - argumentowali przedstawiciele PAŻP.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: