Niemcy. Unijni urzędnicy zrobili nalot na biura oddziałów Gazpromu. KE wydała komunikat

Unijni urzędnicy wkroczyli w środę do biur niemieckich oddziałów Gazpromu - podał Bloomberg. Niezapowiedziane kontrole mają być elementem śledztwa ws. doprowadzenia do wzrostu cen gazu. Komisja Europejska w komunikacie podała, że kontrole miały miejsce "na terenie kilku firm w Niemczech".

W artykule Bloomberga czytamy, że kontrole dotyczą śledztwa w sprawie roli rosyjskiego giganta w znaczącym podniesieniu cen gazu w Europie. Agencja podaje, że chodzi m.in. o firmy Gazprom Germania GmbH i Wingas GmbH. 

Zobacz wideo Unia Europejska uniezależni się od rosyjskich surowców?

Śledztwo ws. cen gazu. Unijni urzędnicy weszli do siedzib niemieckich oddziałów Gazpromu

Komisja Europejska poinformowała z kolei w oświadczeniu, że jej zespoły przeprowadziły niezapowiedziane kontrole "na terenie kilku firm w Niemczech zajmujących się dostawami, przesyłem i magazynowaniem gazu ziemnego".

Jak informował wcześniej portal Euractiv, wiceprzewodniczącą wykonawcza Komisji Europejskiej Margrethe Vestager zwróciła się jeszcze w styczniu do firm zajmujących przesyłaniem gazu, w tym Gazpromu w związku z ograniczonymi dostawami surowca. Doszło do tego po oskarżeniach Gazpromu o wstrzymywanie dodatkowej produkcji, która może zostać uwolniona w celu obniżenia rosnących cen. Margrethe Vestager ma prawdopodobnie zintensyfikować zbieranie informacji na temat europejskich przedstawicielstw Gazpromu.

Olaf Scholz Niemcy. Scholz po rozmowie z Putinem. Europa ma dalej płacić za gaz w euro

Za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych grozi grzywna w wysokości do 10 proc. obrotów. Unijni regulatorzy antymonopolowi sprawdzali już biura Gazpromu pomiędzy 2011 i 2018 rokiem, po tym, jak Gazprom zgodził się na reformy mające na celu obniżenie cen gazu. Badanie dotyczyło rzekomego nadużywania przez Gazprom swojej dominacji na rynkach gazowych Polski, Bułgarii, Czech, Estonii, Łotwy, Litwy, Węgier i Słowacji.

Gazowiec (zdjęcie archiwalne) "Lech Kaczyński" i "Grażyna Gęsicka". Pomogą odejść od rosyjskiego gazu

Więcej o: