Rekordowy zysk PKN Orlen w 2021 roku. Obajtek: Takiego wyniku nie osiągnęła żadna polska spółka

Orlen wypracował w 2021 roku 11 mld zł zysku netto. Wyniki, w porównaniu z rokiem poprzednim, są o 8,4 mld zł lepsze. Daniel Obajtek, prezes spółki, podkreśla znaczenie przychodów pochodzących z zagranicy.

PKN Orlen informuje o rekordowym zysku wypracowanym przez spółkę. W 2021 roku wyniósł 11 mld zł netto. "To historyczny, rekordowy wynik, którego nie osiągnęła wcześniej żadna polska spółka" - czytamy w komunikacie koncernu.

Orlen publikuje wyniki. 8,4 mld zł zysku więcej

Wart podkreślenia jest też fakt, że zeszłoroczny zysk Orlenu jest wyższy aż o 8,4 mld w porównaniu z rokiem poprzednim. Wyniósł wówczas 2,83 mld zł.  Znacząco, bo o 52 proc. urosły w porównaniu z zeszłym rokiem przychody. Wyniosły 131,3 mld zł. 

Nieco więcej światła na finansowe wyniki spółki rzucił Daniel Obajtek. "Dzięki nowym obszarom biznesowym i silnej globalnej pozycji ok. 50 proc. przychodów Grupy pochodzi z zagranicy. Polskie stacje odpowiadają tylko za 13 proc. zysku operacyjnego" - napisał w mediach społecznościowych. 

Podobnie wygląda sytuacja związana z udziałami przychodów ze sprzedaży. Rynki zagraniczne wygenerowały 45,5 proc. przychodu, a polski 54,5 proc. 

Rekordowy rok PKN Orlen. Lepsze wyniki niemal we wszystkich segmentach

Spółka podkreśla w komunikacie, że dobre wyniki odnotowały segment petrochemiczny (4,3 mld zł EBITDA LIFO, wzrost o 86 proc. rok do roku), jak i segment energetyki (EBITDA na poziomie 3,7 mld zł, przy czym 2,9 mld zł do wyniku dołożyła Grupa Energa) oraz segment rafineryjny (wypracował EBITDA LIFO na poziomie 3,6 mld zł). Gorsze wyniki odnotował  segment detaliczny, który wypracował 2,9 mld zł EBITDA, co oznacza, w porównaniu z rokiem poprzednim, spadek o 10 proc. 

Zdaniem Orlenu sukces spółki to efekt strategii tworzenia koncernu multienergetycznego. "Jego powstanie ma fundamentalne znaczenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, zwłaszcza w kontekście obecnej sytuacji geopolitycznej" - czytamy w komunikacie

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Konsolidacja rynku. Orlen przejmuje PGNiG

Polski paliwowy gigant ma przed sobą istotne zmiany. W wyniku fuzji Orlenu i Lotosu węgierski MOL ma przejąć 400 stacji należących do Lotosu. PKN Orlen uzyskał też zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie PGNiG. 

"Pozyskana przez nas zgoda UOKiK otwiera drogę do integracji obu firm. W obecnej sytuacji widać wyraźnie, jak ważne są działania wzmacniające bezpieczeństwo i przyspieszające transformację energetyczną Polski i regionu" - mówił o decyzji Urzędu prezes Orlenu. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Znam niejedną KOBIETĘ, która jest SILNIEJSZA niż niejeden facet
Więcej o: