Wielka Brytania. Kryzys ogórkowy. Przez wzrost cen gazu, uprawy stały się nieopłacalne

Hodowla ogórków i innych warzyw w Wielkiej Brytanii przestaje się opłacać z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu. Szklarnie świecą pustkami, a to oznacza droższą żywność. Kryzys na Wyspach potęguje rosyjska inwazja na Ukrainę oraz szalejąca inflacja.

Ceny gazu w Wielkiej Brytanii gwałtownie wzrosły już pod koniec 2021 r. Teraz z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Wyspy zmagają się z kolejnymi podwyżkami cen tego surowca, przez co uprawa warzyw stała się wręcz nieopłacalna - podaje Agencja Reutera.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak sankcje nałożone na Rosję odbiją się na naszej gospodarce? Ekspert tłumaczy

Wielka Brytania. Gaz drożeje, a szklarnie świecą pustkami. "Kryzys ogórkowy"

Szklarnie w południowo-wschodniej Anglii stoją puste - ich właściciele nie hodują ogórków przez rosnące ceny energii. Również w innych regionach kraju hodowcy nie zasadzili papryki, bakłażanów i pomidorów. Reuters wyjaśnia, że Wielka Brytania spodziewa się wzrostu cen żywności oraz problemów z dostępnością do niektórych towarów, co zbiega się z najwyższą od wielu lat inflacją.

Z informacji organizacji rolniczej British Growers' Association wynika, że w zeszłym roku wyhodowanie jednego ogórka w Wielkiej Brytanii kosztowało około 25 pensów. Jednak kwota ta podwoiła się i ma wzrosnąć nawet do 70 pensów. Największe sieci supermarketów na Wyspach sprzedawały 29 marca przeciętnej wielkości ogórki za 43 pensy - podaje Agencja Reutera, która pisze o "kryzysie ogórkowym".

Jeden z hodowców w rozmowie z agencją wyjaśnił, że w ubiegłym roku za 2,83 metra sześciennego gazu płacił 40-50 pensów. W zeszłym tygodniu płacił już 2,25 funta. Tymczasem w trakcie wojny w Ukrainie, ceny gazu w Wielkiej Brytanii w jednej chwili osiągnęły rekordowe 8 funtów za therm (1 therm = 100 stóp sześciennych). Hodowca wyjaśnił, że jego szklarnie o powierzchni 30 tys. metrów kwadratowych również stoją puste.

Agencja Reutera wskazuje, że ceny nawozów potroiły się w porównaniu z ubiegłym rokiem. Wzrosły również ceny dwutlenku węgla, wykorzystywanego do wspomagania wzrostu i do produkcji opakowań, a także koszty zatrudnienia.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Rishi SunakBrytyjski minister finansów o sankcjach na Rosję: Perspektywy są niepewne

Inflacja w Wielkiej Brytanii bije kolejne rekordy. Minister finansów: Nie mogę udawać, że będzie łatwo

Inflacja w lutym w Wielkiej Brytanii wzrosła do 6,2 proc. - to najwyższy poziom od trzech dekad. Do jej przyspieszenia najmocniej przyczyniły się rosnące ceny paliw i energii. Ekonomiści prognozują, że jeszcze w 2022 r. inflacja przekroczy 9 proc.

- Działania i kroki, które podejmujemy, aby nakładać sankcje na Rosję, nie są dla nas bezkosztowe. Nie mogę udawać, że będzie łatwo, że rząd może stawić czoła każdemu wyzwaniu lub że mogę całkowicie uchronić ludzi przed trudnymi czasami, które nadejdą - mówił Rishi Sunak, minister finansów Wielkiej Brytanii, cytowany przez Sky News.

W związku z rosnącymi od miesięcy cenami gazu, 1 kwietnia limit cen energii w Wielkiej Brytanii zostanie podniesiony aż o 54 proc. To oznacza, że poziom cenowy przy zwykłej taryfie dla odbiorców indywidualnych wzrośnie z 1277 do 1971 funtów rocznie. Jak podaje "The Guardian", kolejna podwyżka może nastąpić jeszcze w tym roku, a średni rachunek za energię dla gospodarstwa domowego może wzrosnąć do ok. 2300 funtów w skali roku.

Rząd Wielkiej Brytanii przygotowuje pakiety osłonowe. Jak mówił minister finansów Rishi Sunak, od października br. rachunki za energię dla wszystkich gospodarstw domowych zostaną obniżone o 200 funtów. Władze nie dorzucą się jednak do rachunku, a jedynie odroczą płatność. Kwota 200 funtów będzie spłacana przez odbiorców w ciągu najbliższych pięciu lat.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Unia Europejska uniezależni się od rosyjskich surowców?
Więcej o: