Podwyżki dla nauczycieli w 2022 roku - jest projekt ministerstwa. Co się zmieni od maja? [KWOTY]

22 marca 2022 r. opublikowano w Sejmie projekt nowelizacji Karty Nauczyciela. Wynika z niego, że wynagrodzenie nauczycieli powinno wzrosnąć od 1 maja 2022 roku o 4,4 proc. - Oferowana podwyżka nie uratuje sytuacji w szkołach i nie rozwiąże kryzysu - komentuje Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

Projekt dotyczy również ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy. Projekt nowelizacji Karty Nauczyciela został przygotowany przez posłów PiS. Wzrost średniego wynagrodzenia, spowoduje konieczność nowelizacji rozporządzenia o wysokości minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli - podaje Onet za PAP.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Podwyżki dla nauczycieli w 2022 roku? Kwota wynagrodzenia "jest zależna od wielu czynników"

Do projektu rozporządzenia dołączona jest tabela, która przedstawia osiem stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli. Uwzględniono w niej cztery stopnie awansu zawodowego nauczycieli - stażysta, nauczyciel kontraktowy, nauczyciel mianowany i nauczyciel dyplomowany. Wzięto pod uwagę również dwa poziomy wykształcenia. Po nowelizacji zasadnicze wynagrodzenie minimalne z tytułem zawodowym magistra oraz przygotowaniem pedagogicznym w zależności od stopnia awansu zawodowego powinno wzrosnąć od 130 zł brutto do 178 zł brutto.

Przedstawiono, że minimalne wynagrodzenie zasadnicze:

  • nauczyciela stażysty z tytułem magistra ma od 1 maja 2022 roku wynieść 3079 zł brutto (130 zł brutto podwyżki),
  • nauczyciela kontraktowego wyniesie 3167 zł brutto (133 zł brutto podwyżki),
  • nauczyciela mianowanego - 3597 zł brutto (152 zł brutto podwyżki),
  • nauczyciela dyplomowanego - 4224 zł brutto (podwyżka o 178 zł brutto).

Obecnie minimalne wynagrodzenie nauczyciela stażysty z tytułem zawodowym magistra i przygotowaniem pedagogicznym wynosi 2949 zł brutto. Jest ono niższe od minimalnego wynagrodzenia, które obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. (3010 zł brutto) w Polsce. Minimalne wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego z takim poziomem wykształcenia wynosi teraz 3034 zł brutto, natomiast nauczyciela mianowanego 3445 zł brutto. Nauczyciel dyplomowany otrzymuje obecnie 4046 zł brutto.

Niejednoznaczne wyniki sekcji zwłok Agnieszki z Częstochowy. Prokuratura powoła komisjęNiejednoznaczne wyniki sekcji zwłok Agnieszki z Częstochowy. Prokuratura powoła komisję

Projekt zakłada, że minimalne wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela:

  • z tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego,
  • z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym,
  • tytułem licencjata (inżyniera) bez przygotowania pedagogicznego,
  • z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych,
  • będącego nauczycielem stażystą,

ma od 1 maja 2022 roku wynieść 3010 zł brutto. Nauczyciele kontraktowi otrzymają  3079 zł brutto, mianowani otrzymają 3134 zł brutto, natomiast nauczyciele dyplomowani 3678 zł brutto.

W przypadku nauczyciela z zawodowym tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego, z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym będącego stażystą, projekt zapowiada wzrost o 192 zł brutto, dla nauczycieli kontraktowych przewidziano 256 zł brutto, dla nauczycieli mianowanych 132 zł brutto, natomiast dla będącego nauczycielem dyplomowanym - 155 zł brutto.

Władimir Putin i Viktor Orban (zdjęcie ilustracyjne)Węgry, afera mailowa i wyciek danych do Moskwy

Nauczyciele z tytułem licencjata (inżyniera), natomiast bez przygotowania pedagogicznego, z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych otrzymają dodatkowe 210 zł brutto, nauczyciele kontraktowi - 261 zł brutto, nauczyciele mianowani - 293 zł brutto, nauczyciele dyplomowani - 599 zł brutto.

Nie spełniono podstawowych postulatów ZNP

Zgodnie z zapowiedzią, nauczyciele powinni otrzymać wspomnianą podwyżkę najpóźniej do 30 czerwca z wyrównaniem od 1 maja. Na przewidziany wzrost wynagrodzeń dla nauczycieli od 1 maja przeznaczono dokładnie 1 mld 671 mln zł. Zdaniem Związku Nauczycielstwa Polskiego, zawarta w projekcie ustawy podwyżka nie jest satysfakcjonująca dla środowiska nauczycielskiego.

- To częściowa realizacja postulatów ZNP. Oferowana podwyżka nie uratuje sytuacji w szkołach i nie rozwiąże kryzysu, z jakim się zmagamy. ZNP będzie zabiegał o zdecydowanie większe pieniądze na wzrost wynagrodzeń w oświacie - skomentował Krzysztof Baszczyński, wiceprezes ZG ZNP.

Więcej o: