13. emerytura. Ruszyła wypłata "trzynastek". Ile wyniesie świadczenie?

Wypłata 13. emerytury ruszyła 1 kwietnia. Pieniądze nie trafią jednak od razu na konta wszystkich seniorów. Kiedy można się spodziewać wypłaty "trzynastki"? Ile wyniesie 13. emerytura?

Dziś już po raz czwarty ruszają wypłaty 13. emerytur. Emeryci i renciści otrzymają to dodatkowe roczne świadczenie pieniężne wraz z kwietniowymi emeryturami. Zostanie ono wypłacone w sześciu terminach i w pierwszej transzy trafi do około miliona osób - podkreśla ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Dodała, że w sumie świadczeniem będzie objętych ponad 9,7 mln emerytów i rencistów.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Bon turystyczny (zdjęcie ilustracyjne) Bon turystyczny. Do kiedy jest ważny? Termin został wydłużony

13. emerytura. Kiedy wypłata?

Pierwsi seniorzy otrzymają "trzynastkę" w piątek, a kolejne wypłaty mają nastąpić 5, 8 i 15 kwietnia. Oznacza to, że dodatkowe środki pojawią się na koncie jeszcze przed Wielkanocą. Warto przypomnieć, że początku 2022 r. renty i emerytury są wypłacane jedynie w formie bezgotówkowej.

Natomiast część osób otrzyma trzynastkę już po świętach, ponieważ kolejne dwa terminy wypłat to 20 i 25 kwietnia. Jeśli natomiast termin wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, to wysyłka świadczenia przypada do dwóch dni przed obowiązującą datą.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zdjęcie ilustracyjne Świadczenie rodzicielskie 2022. Komu przysługuje i ile wynosi "kosiniakowe"?

Ile wyniesie "trzynastka" w 2022 r.?

W 2022 r. wszystkie "trzynastki" wyniosą dokładnie 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę. Świadczenie będzie zatem wyższe o 87,56 zł niż w roku ubiegłym. Szacowany koszt tegorocznych trzynastek to 13,1 mld zł.

Dodatkowe trzynaste świadczenie pieniężne otrzymają osoby pobierające: emerytury, renty, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, rodzicielskie świadczenia uzupełniające, świadczenia przedemerytalne, zasiłki przedemerytalne i świadczenie pieniężne przysługujące cywilnym niewidomym ofiarom działań wojennych.

Ministerka Maląg zwraca uwagę, iż 13. emerytura jest wolna od potrąceń i egzekucji, a jej pobranie nie ma wpływu na ubieganie się o świadczenia, dodatki, zasiłki czy dodatkowe wsparcie. Ponadto, od świadczenia nie jest pobierany podatek od osób fizycznych. Aby otrzymać "trzynastkę" nie trzeba również składać dodatkowych wniosków.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Posłuchaj podcastu Anonymous wypowiedzieli wojnę Putinowi. Kto stoi za tą organizacją? [TECHNOTERAPIA]
Więcej o: