Znaleźli sposób, by zwiększyć wysokość emerytury nawet o połowę. "Jakby wygrali los na loterii"

Wysokość emerytury można zwiększyć nawet o połowę. Przekonać o tym mogą się seniorzy, którzy pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego w roku 2020 nadal pracowali. 1 kwietnia ZUS zaczyna bowiem stosować nowe wskaźniki wpływające na wysokość uposażenia.
Zobacz wideo Kto może odsunąć Putina od władzy? "Putin zmonopolizował pochwały, ale zmonopolizował też winę"

Polskie emerytury nie należą do najwyższych, dlatego seniorzy szukają wszelkich sposobów na zwiększenie uposażenia. Jeden z nich okazał się wyjątkowo skuteczny. Skorzystają na nim osoby, które wstrzymały się z przejściem na emeryturę. Od 1 kwietnia obowiązują bowiem nowe wskaźniki. Pozwalają zyskać całkiem sporo.

Sposób na podwyższenie emerytury. Świadczenie wyższe nawet o połowę

ZUS twierdzi, że osoba, która wiek emerytalny osiągnęła dwa lata temu, ale nie złożyła jeszcze wniosku o wypłatę emerytury, a pracowała, może teraz dostać o połowę wyższe świadczenie. Ważne, by od 2020 roku opłacała składki od co najmniej przeciętnego wynagrodzenia - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

- To tak jakby emeryci wygrali los na loterii - komentuje w rozmowie z dziennikiem Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Trzynasta emerytura. Wypłacono już ponad 10 mld zł, a to jeszcze nie koniec (zdjęcie ilustracyjne) Zwiększył emeryturę aż o 400 zł. Wystarczył wniosek do ZUS-u

ZUS wylicza wskaźniki, emeryci zyskują

Co roku w kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych publikuje nowe tablice tzw. dalszego trwania życia. Pandemia sprawiła jednak, że statystyczna długość życia gwałtownie się zmniejszyła. Łącznie o 22 miesiące.

Przy wypłacie emerytury ZUS bierze pod uwagę wiele czynników, jednym z kluczowym jest podzielenie zgromadzonej przez nas kwoty przez prognozowaną ilość miesięcy naszego życia. Podobna sytuacja wystąpiła w zeszłym roku. W wyniku pandemii COVID-19, która dotknęła w największym stopniu seniorów, współczynnik spadł. Odnotowano bowiem 120 tys. nadmiarowych zgonów, co zmieniło statystyczne dane, z których korzysta ZUS. 

Prognozowana długość życia jest istotna w momencie przejścia na emeryturę, a także ponownego przeliczenia świadczenia. - Ten wskaźnik jest kluczowy przy obliczaniu wysokości emerytury, bowiem środki, które zgromadziliśmy, są dzielone przez liczbę miesięcy prognozowanej średniej długości życia - wyjaśniał Oskar Sobolewski, ekspert Instytutu Emerytalnego. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Posłuchaj podcastu Anonymous wypowiedzieli wojnę Putinowi. Kto stoi za tą organizacją? [TECHNOTERAPIA]

Emerytura (zdjęcie ilustracyjne) 13. emerytura. Ruszyła wypłata "trzynastek". Ile wyniesie świadczenie?

Więcej o: