"Żłobkowe", czyli 400 plus. Ruszył nabór wniosków. Jak złożyć? Komu przysługuje świadczenie?

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Jakie należy spełnić wymagania, aby otrzymywać "żłobkowe", czyli nawet 400 zł miesięcznie? Jak złożyć wniosek? Odpowiadamy.

Rodzice mogą od 1 kwietnia ubiegać się o dofinansowanie opieki nad dzieckiem. Jak wyjaśnia minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, pieniądze z dopłat będą przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu instytucję opieki, a więc nie będą przechodzić przez rodziców.

Wyjaśniła również, że nowe świadczenie będzie wyrównane i rozliczone z kosztami poniesionymi przez rodziców od 1 stycznia 2022 r., ale warunkiem jest złożenie wniosku do końca maja.

Więcej o świadczeniach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Dofinansowanie opieki nad dzieckiem. Komu przysługuje świadczenie?

"Żłobkowe" to maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale ostateczna kwota zależy od wysokości opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w żłobku lub podobnej instytucji. Wnioski o dofinansowanie opieki w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna mogą składać rodzice i prawni opiekunowie, którzy nie otrzymują na to dziecko Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego (RKO).

Warto dodać, że z dofinansowania mogą skorzystać rodzice jedynaka. Świadczenie można też pobierać na dziecko pierwsze, jeśli na kolejne dziecko pobierany jest RKO. "Żłobkowe" nie jest przyznawane na podstawie kryterium dochodowego.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

400 złotych na dziecko. Jak złożyć wniosek?

Wnioski można składać wyłącznie elektronicznie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, portalu Emp@tia lub za pośrednictwem niektórych banków. Rodzice muszą złożyć wniosek DZ-R, opiekunowie prawni DZ-O, a dyrektorzy placówek DZ-D. Jeżeli dziecko zmieni placówkę, do której uczęszcza, wniosek będzie należało złożyć ponownie.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Posłuchaj podcastu Anonymous wypowiedzieli wojnę Putinowi. Kto stoi za tą organizacją? [TECHNOTERAPIA]
Więcej o: