Polska może zyskać milion mieszkańców. "Ponad połowa uchodźców z Ukrainy zostanie na stałe"

- Może się po prostu okazać, że skala zniszczeń na Ukrainie sprawi, że powrót - przynajmniej na razie - nie będzie możliwy - wyjaśnia socjolog dr Karolina Podgórska. Jej zdaniem w Polsce może pozostać nawet ponad milion uchodźców zza wschodniej granicy.

Z danych Straży Granicznej wynika, że liczba uchodźców, którzy przybyli do Polski z Ukrainy, zbliża się do 2,5 mln. W większości to kobiety i dzieci. Na razie trudno szacować, kiedy uciekający przed wojną będą mogli powrócić do ojczyzny. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Zobacz wideo Do czego Putin może się jeszcze posunąć?

Ekspertka: Ponad połowa uchodźców z Ukrainy zostanie 

W ocenie ekspertów nie wszyscy zdecydują się na ten krok. - Z szacunków ekspertów wynika, że ponad połowa uchodźców z Ukrainy - a więc być może ponad milion osób - zostanie na stałe w Polsce, a reszta po zakończeniu działań wojennych powróci na Ukrainę - wyjaśnia cytowana przez "Dziennik Gazetę Prawną" socjolog dr Karolina Podgórska z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

Jej zdaniem część osób wróci do Ukrainy, ale w niektórych wypadkach to mężowie dołączą do swoich żon i dzieci przebywających w Polsce. - Może się po prostu okazać, że skala zniszczeń na Ukrainie sprawi, że powrót - przynajmniej na razie - nie będzie możliwy - wyjaśnia ekspertka. 

Poczta Polska organizuje pomoc dla UkrainyMożesz wysłać paczkę z pomocą dla Ukrainy. Poczta przyjmie za darmo

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Uchodźcy z Ukrainy przybywają do Polski

Straż Graniczna poinformowała, że w czwartek z Ukrainy do Polski wjechało kolejne 23 tysiące uchodźców. To spadek ponad 9 proc. w porównaniu z dniem poprzednim. Od 24 lutego, czyli wybuchu wojny, polsko-ukraińską granicę przekroczyło w sumie 2 miliony 415 tysięcy osób. W piątek do godziny 07:00 w piątek odprawiono 3 i pół tysiąca uchodźców. Oznacza to spadek wynoszący 24 procent - w porównaniu z dniem poprzednim. Z Polski na Ukrainę od początku rosyjskiej inwazji wyjechało 406 tysięcy osób.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z Wysokim Komisarzem Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców Filippo Grandim. Głównym tematem rozmów, jak informuje Kancelaria Premiera, była pomoc dla blisko 2 i pół miliona uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy, którzy uciekli do Polski.

To już drugie spotkanie polskiego premiera i wysokiego komisarza ONZ. Wcześniej Filippo Grandi z uznaniem odniósł się do dotychczasowych działań polskiego rządu oraz budzącej podziw postawy polskiego społeczeństwa. Zwrócił także uwagę na sprawną i skoordynowaną pracę rządu, władz wojewódzkich i samorządowych, a także służb granicznych w pomocy uchodźcom.

Bank PKO BP pozwala wymieniać hrywnyW banku PKO BP można już wymieniać hrywny na złote. Obowiązują limity

Posłuchaj podcastu Anonymous wypowiedzieli wojnę Putinowi. Kto stoi za tą organizacją? [TECHNOTERAPIA]
Więcej o: