Rekompensaty za gaz. Media: PGNiG jako jedyne otrzymało pieniądze. "Środków już nie ma"

Rząd wprowadził rekompensaty dla sprzedawców gazu w związku z wysokimi cenami surowca i obniżką cen dla niektórych odbiorców. Jednak jedynym beneficjentem tego rozwiązania jest PGNiG - podaje Money.pl. Przed taką sytuacją ostrzegała Konfederacja Lewiatan.

W odpowiedzi na mocne podwyżki cen gazu, Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało ustawę, która zamraża stawki dla niektórych odbiorców. Chodzi o placówki opieki zdrowotnej, szkoły, przedszkola, żłobki, uczelnie, instytucje kulturalne, archiwa, ochotnicze straże pożarne oraz kościoły i związki wyznaniowe.

Ustawa przewiduje również rekompensaty dla sprzedawców gazu o łącznej wysokości 10 mld zł.

Więcej na temat gazu przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Paweł Majewski odchodzi z funkcji prezesa PGNiG (z lewej) w związku z konfliktem z Danielem Obajtkiem (z prawej)Prezes PGNiG podał się do dymisji. Media: Poległ w starciu z Danielem Obajtkiem

Konfederacja Lewiatan ostrzegała w sprawie rekompensat za gaz. "Ryzyko upadłości sprzedawców"

Jak podaje Money.pl, prywatni dostawcy gazu złożyli w tym roku wnioski o rekompensaty i dowiedzieli się, że nie dostaną żadnych pieniędzy.

- Złożyliśmy wniosek jako jedni z pierwszych, ale w odpowiedzi usłyszeliśmy, że już nie ma środków. Wcześniej nakazano nam sprzedaż po niższej taryfie, a teraz nie dano możliwości uzyskania z tego tytułu rekompensaty - powiedział w rozmowie z serwisem przedstawiciel jednej z firm dostarczających gaz.

Powyższą informację o braku pieniędzy dla innych sprzedawców gazu potwierdziła Konfederacja Lewiatan. Organizacja podała 29 marca, że jej obawy w tej sprawie zostały potwierdzone przez Zarządcę Rozliczeń, czyli organ dokonujący weryfikacji wniosków i wypłat rekompensat dla sprzedawców gazu. Konfederacja Lewiatan została poinformowana, że organ nie dysponuje obecnie środkami pieniężnymi na wypłatę rekompensat.

Na początku stycznia br. wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na negatywne konsekwencje zapisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców paliw gazowych w związku z sytuacją na rynku gazu, która weszła w życie 28 stycznia 2022 roku. W szczególności podkreślaliśmy niebezpieczeństwo braku wypłat rekompensat dla sprzedawców gazu innych niż spółki z grupy PGNiG SA, co w najgorszym przypadku może doprowadzić do ryzyka upadłości tych sprzedawców

- powiedziała Dorota Zawadzka-Stępniak, dyrektorka departamentu energii i zmian klimatu Konfederacji Lewiatan, cytowana w komunikacie.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

PGNiG.Lex PGNiG. Rząd chce zamrozić ceny gazu. Jest i tłusty kąsek dla spółki

Pieniądze tylko dla PGNiG? "Sytuacja może wymagać interwencji Komisji Europejskiej"

Spółka PGNiG przekazała 7 marca w raporcie, że otrzymała pierwszą transzę rekompensaty za gaz w wysokości 1,255 mld zł.

Prof. dr hab. Robert Zajdler, partner w Kancelarii Zajdler Energy Lawyers & Consultants powiedział dla Money.pl, że jeśli okaże się, że system został tak stworzony, aby rekompensatę otrzymał tylko PGNiG, to podważa to zaufanie do państwa i jego instytucji. Dodał, że taka sytuacja może wymagać interwencji Komisji Europejskiej, która powinna przeanalizować, czy nie jest to niezgodna z prawem pomoc publiczna dla państwowej spółki.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Posłuchaj podcastu Anonymous wypowiedzieli wojnę Putinowi. Kto stoi za tą organizacją? [TECHNOTERAPIA]
Więcej o: