Pracownicy magazynu Amazona JKF8 na Staten Island przegłosowali dołączenie do związku zawodowego Amazon Labor Union. Utworzony w ubiegłym roku poza firmą związek ma teraz prawo reprezentować pracowników magazynu w rozmowach z kierownictwem Amazona. Ważną rolę w jego utworzeniu odegrał Chris Smalls, były pracownik Amazona. To przewodniczący ALU, który podczas pandemii walczył o warunki pracy w firmie. Wygraną świętował z pracownikami magazynu butelką szampana.
Razem pokazaliśmy, że można zorganizować się w miejscu pracy niezależnie od kłód, które pod nogi rzuca megakorporacja. To był całkowicie niezależny ruch pracownicy od ludzi dla ludzi
- napisał związek na Twitterze.
Za głosowało 2654 pracowników (55 proc.), przeciwko 2131 a 67 głosów uznano za nieważne. Amazon ma teraz pięć dni na przedstawienie ewentualnych obiekcji i nie wyklucza, że to zrobi.
To historyczne zwycięstwo - zwraca uwagę Vox. Amazon jest drugim największym pracodawcą w USA. Mimo że działa od 28 lat, to dopiero pierwszy związek zawodowy w historii firmy, która zatrudnia w Stanach ponad 1,1 miliona osób.
Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Amazon ma długą historię przeciwdziałania powstawania związków w firmie, na co poświęcił dużo czasu i pieniędzy. W ubiegłym roku firma wyjawiła w dokumentach, że wydała 4 mln na porady od konsultantów pracy. Amazon tworzył antyzwiązkowe strony internetowe, wysyłał do pracowników wiadomości zniechęcające do dołączenia do związku, czy zwoływał specjalne spotkania podczas zmian, na których firma przedstawiała rzekome wady uzwiązkowienia i zachęcała do głosowania przeciwko.
Jesteśmy rozczarowani wynikiem wyborów na Staten Island, ponieważ uważamy, że bezpośrednia relacja z firmą jest najlepsza dla naszych pracowników
- dodano w oświadczeniu.
Pracodawcy w Stanach Zjednoczonych aktywnie walczą przeciwko uzwiązkowieniu, co negatywnie wpływa na warunki pracy i wynagrodzenia w amerykańskich firmach. Wyśrubowane normy sprawiają, że pracownicy Amazona cierpią na nieustanny ból pleców związany z dźwiganiem towarów. Amazon rozwiązał problem w kuriozalny sposób poprzez umieszczenie dozowników z ibuprofenem w miejscach pracy. Inny znane naruszenie praw pracowniczych doprowadziło do tego, że kurierzy firmy oddają mocz do butelek w czasie pracy.
Temat ten porusza i rozwija m.in. program "Przegląd Tygodnia z Johnem Oliverem" w odcinku ósmym 30 sezonu (239 odcinek), który możecie obejrzeć poniżej na YouTube lub po polsku na HBO Max.