Zakaz handlu. Czy 3 kwietnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

Czy 3 kwietnia jest niedziela handlowa? Gdzie dzisiaj można zrobić zakupy? Jakie sklepy będą otwarte? Odpowiadamy.

Zakaz handlu w niedzielę obowiązuje od pięciu lat. Początkowo przepisy działały tylko częściowo i niehandlowa była jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo zaostrzano, aż do momentu, gdy większość sklepów musi być zamknięta w każdą niedzielę. Od 2020 roku ustawa przewiduje w roku tylko siedem niedziel, gdy każdy może swobodnie prowadzić handel.

Czy 3 kwietnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

3 kwietnia to niedziela niehandlowa. Sklepy wielkopowierzchniowe i centra handlowe są zamknięte. Z zakazu handlu wyłączone są jednak stacje benzynowe, kwiaciarnie, gastronomia, czy apteki. Dziś otwarte mogą być również sklepy prowadzone przez właściciela lub jego rodzinę. Z tego powodu w niedzielę działa znaczna część sklepów Żabka, która opiera się na franczyzie.

Zobacz wideo Sylwia Majcher: Lodówka jest sklepem pierwszego wyboru

Zakaz handlu uszczelniony. Koniec ze swobodnymi zakupami w niedzielę

W połowie 2021 roku większość sieci handlowych zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa o zakazie handlu miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Przepisy jednak załatano. Od 1 lutego w niedzielę niehandlowe mogą działać sklepy o statusie placówki pocztowej, jeśli wykażą, że z tej działalności osiągają co najmniej 40 proc. przychodów. 

Kiedy będzie następna niedziela handlowa? [LISTA]

Niedziele handlowe na 2022 rok określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 10 kwietnia 2022 r.
  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: