Szczątki zniszczonego An-225 Mrija na lotnisku w Hostomlu. To był największy samolot świata

Kanał NEXTA opublikował na Twitterze zdjęcie odbitego przez stronę ukraińską lotniska w Hostomlu. Na jednej z fotografii widać wrak samolotu An-225 Mrija, który do nie dawna był największą i najcięższą tego typu maszyną na świecie.

Ukraińskie siły miały zająć lotnisko w Hostomlu niedaleko Kijowa - takie informacje podał w ostatnich godzinach m.in. brytyjski wywiad. Rosyjskie siły zajęły to miejsce wkrótce po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę.

Na zdjęciach opublikowanych w sieci m.in. przez kanał NEXTA widać znajdujące się na lotnisku szczątku samolotu An-225 Mrija. Maszyna została zniszczona w trakcie rosyjskiego ataku.

Był to jedyny na świecie egzemplarz tego samolotu. Od ponad 20 lat używały go ukraińskie linia Antonov Airlines do transportu ciężkich towarów.

Zobacz wideo Czy papież powiedział coś o Putinie? Mina Andrzeja Dudy na to pytanie bezcenna

Zełenski o kosztach wojny z Rosją

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał, że miesiąc wojny z Rosją kosztował jego państwo 10 miliardów dolarów. Poinformował o tym podczas spotkania z urzędnikami z Kancelarii Prezydenta i Rady Ministrów.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Z kolei przed kilkoma dniami ukraiński resort gospodarki oszacował, że straty wojenne Ukrainy wynoszą 569 miliardów dolarów. W walkach z Rosją (według stanu na 28 marca) uszkodzonych zostało 8 tysięcy kilometrów dróg i 10 milionów metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej.

Ukraiński rząd zapowiada, że Kijów będzie domagał się od Moskwy reparacji.

**

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: