Podwójna emerytura. Komu przysługuje i jakie warunki trzeba spełnić?

Wiele osób, które pobierają świadczenie emerytalne nie wiedzą, że mogą otrzymywać podwójną emeryturę. Sprawdziliśmy, kto może skorzystać z dodatkowego świadczenia i jakie warunki musi spełnić.

Aktualnie, aby otrzymywać emeryturę w Polsce, obywatele muszą osiągnąć wiek emerytalny. Kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60 lat, natomiast mężczyźni muszą osiągnąć 65. rok życia. Gdy już przejdą na emeryturę, mogą wnioskować o drugie świadczenie, ale tylko wtedy, gdy spełniają kryteria. Jakie warunki obowiązują?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

Druga emerytura dla osób, które pracowały za granicą

Polscy obywatele, którzy pracowali poza granicami kraju i są w stanie to udokumentować, mogą liczyć na świadczenie z kraju, w którym pracowali. Tam należy złożyć wniosek o drugą emeryturę. Pamiętajmy jednak, że wiek emerytalny nie jest taki sam we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Ponadto do korzystania z zagranicznej emerytury uprawnia 60-miesięczny staż opłacania składek w danym państwie.

Druga emerytura dla mundurowych

Drugą grupą są pracownicy służb mundurowych, którzy również mogą otrzymywać dwa świadczenia emerytalne. Wtedy świadczeniobiorca dostaje emeryturę mundurową oraz cywilną. Dotyczy to policjantów, w przypadku których nie można ustalić wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Te przypadki są jednak rzadkie. Takie świadczenia są wypłacane z dwóch źródeł z ZER MSWiA oraz z ZUS-u.

Premier Mateusz Morawiecki w BrukseliPolskie embargo na węgiel z Rosji pod lupą Brukseli. Ocena będzie "polityczna, a nie handlowa"

Podwójna emerytura przeznaczona dla rolników

Osoby, które równolegle odprowadzały składki do ZUS oraz KRUS mogą liczyć na podwójne świadczenie emerytalne. Dotyczy to osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku. Warunkiem koniecznym do spełnienia jest korzystanie z ubezpieczenia dla rolników przez co najmniej 25 lat i podleganie powszechnemu systemowi emerytalnemu.

Lotnicza mapa Europy 25 marca 2022Polskie samoloty do czerwca mają latać z dala od Ukrainy

Więcej o: