Ceny paliw mogą spaść. Warunek: brak gwałtownego wzrostu cen hurtowych

Hurtowe ceny paliw w minionym tygodniu spadły. To może oznaczać, że w tym tygodniu tankowanie będzie tańsze. Ceny na stacjach paliw spadną, jednak tylko jeśli nie skoczą koszty hurtowe - przewidują analitycy

"Od początku [ubiegłego - red.] tygodnia, w ślad za obniżkami cen ropy i paliw gotowych na rynku ARA notujemy obniżki cen paliw na rynku hurtowych. W dużym stopniu łagodzą one skutki wcześniejszego wzrostu. To dlatego na rynku detalicznym na części stacji ceny pozostały stabilne, ale na części niestety wzrosły. Na zdecydowanie mniejszej części ceny zaczęły spadać. I chociaż możliwa wydaje się dzisiaj obniżka cen detalicznych, to taniej zatankujemy tylko wtedy, gdy ceny w hurcie ponownie nie zaczną gwałtownie rosnąć" - analizują eksperci BM Relfex.

Analitycy e-petrol.pl uważają, że na stacjach benzynowych będzie widoczna przede wszystkim stabilizacja cen. "Spadające hurtowe notowania paliw sugerują obniżki na stacjach, ale skala wcześniejszych podwyżek w hurcie nie została w całości przeniesiona na klientów przez operatorów rynku detalicznego, dlatego w najbliższych dniach spodziewamy się raczej stabilizacji cen" - informują eksperci. 

Ceny paliw na stacjach

BM Reflex zwraca uwagę, że w ciągu ubiegłego tygodnia "ceny benzyny Pb95 wzrosły średnio o 3 gr/l, Pb98 o 4 gr/l, oleju napędowego o 16 gr/l, a za poszczególne paliwa płacimy: za benzynę bezołowiową 95 - 6,68 zł/l, bezołowiową 98 - 7,02 zł/l, za olej napędowy - 7,68 zł/l i autogaz - 3,75 zł/l. Tylko w przypadku autogazu ceny spadły średnio o 3 grosze na litrze".

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Eksperci dodają, że ceny paliw spadły poniżej rekordowych poziomów z 10 marca, ale wciąż są wyższe niż przed wojną w Ukrainie. Od rozpoczęcia inwazji ceny benzyny 95 i 98 wzrosły średnio o 1,11 i 1,19 zł/l, oleju napędowego o 2,06 zł/l i autogazu o 1,07 zł/l.

"W pierwszym tygodniu kwietnia na stacjach możemy spodziewać się cen na poziomie: 6,63-6,77 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, 7,62-7,77 zł/l dla diesla i 3,69-3,79 zł/l dla LPG" - prognozują analitycy portalu e-petrol.pl.

Ropa naftowa tanieje

W ostatnim tygodniu marca kontrakty na ropę Brent spadły o 15 dolarów, do poziomu 102 USD/bbl. w piątek. Od tego czasu cena wzrosła nieznacznie do 105 dol. Jak zwracają uwagę analitycy BM Reflex spadek cen to w dużej mierze efekt odpływu premii za ryzyko geopolityczne. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: