Najbogatszy Polak sprzedaje aktywa w Rosji. Cersanit już rozmawia inwestorami z Chin, ZEA i Turcji

"Sprzedaż aktywów w Rosji, w której Cersanit jest obecny od 1998 roku, to jedyny kategoryczny i ostateczny krok, jaki może zostać podjęty, by nie być niesłusznie posądzanymi o zaangażowanie w konflikt lub choćby jego pośrednie wspieranie". Tak o decyzji wycofaniu się z rosyjskiego rynku pisze jeden z największych polskich producentów kafelków. Kontroluje go Michał Sołowow, najbogatszy Polak.

Spółka Cersanit S.A. wydała komunikat  o sprzedaży aktywów w federacji rosyjskiej. Firmę kontroluje Michał Sołowow, biznesmen uznawany za najbogatszego Polaka. 

Cersanit wycofuje się z Rosji. "To jedyny kategoryczny i ostateczny krok"

"Wojna i bezsensowna śmierć obywateli Ukrainy jest niewyobrażalnym dramatem i znalezienie racjonalnego wytłumaczenia dla tej sytuacji jest niemożliwe. Cersanit od pierwszego dnia tej tragedii wspiera Ukrainę. Nasze wysiłki koncentrujemy przede wszystkim na udzielaniu wielopłaszczyznowej pomocy pracownikom naszych zakładów na Ukrainie i ich rodzinom, zapewniając im bezpieczeństwo i warunki przetrwania trudnego czasu. Udzielamy także znacznego wsparcia finansowego" - czytamy w oficjalnym wpisie

Zobacz wideo Czy negocjacje między Zełenskim a Putinem mają sens? Ekspert wyjaśnia

Jak wyjaśnia spółka od ponad trzech tygodni "właściciel i zarząd Cersanit S.A. prowadzą  negocjacje w sprawie sprzedaży wszystkich aktywów spółki w Rosji". Negocjacje prowadzone są z inwestorami z Chin, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Turcji. "Na sprzedawane aktywa składają się głównie trzy duże zakłady produkcyjne we Frianowie, Kuczino, Syzraniu oraz organizacja handlowa" - informuje Cersanit. 

Spółka wyjaśnia, że sprzedaż aktywów w Rosji, w której Cersanit jest obecny od 1998 roku, to jedyny kategoryczny i ostateczny krok, jaki może zostać podjęty, by nie być niesłusznie posądzanymi o zaangażowanie w konflikt lub choćby jego pośrednie wspieranie.

Cersanit: Wstrzymaliśmy wszelkie inwestycje warte 83 mln euro

"Chcielibyśmy podkreślić, że już 24 lutego br. podjęliśmy i realizujemy decyzję o wstrzymaniu wszystkich inwestycji w naszych rosyjskich zakładach, tych planowanych i już realizowanych. Łączna wartość tych inwestycji wynosiła 83 mln EUR" - informuje Cersanit.

"Informację o wycofaniu się z rosyjskiego rynku podajemy z opóźnieniem, ponieważ naszym najwyższym priorytetem było i jest w pierwszej kolejności zapewnienie bezpieczeństwa naszym pracownikom na Ukrainie, ale także tym pracującym w Rosji" - czytamy dalej w oświadczeniu spółki.

Najbogatszy Polak sprzedaje aktywa w Rosji

Cersanit jest kontrolowany przez Michała Sołowowa. Biznesmen jest właścicielem m.in. Barlinka (producent desek podłogowych), spółki Rovese (z grupy Cersanit), kontroluje też chemicznego giganta Synthos. 

Majątek biznesmena jest szacowany na 23,7 mld zł. "W ciągu roku wartość ta wzrosła niemal dwukrotnie, przede wszystkim za sprawą Synthosu. Chemiczny potentat bardzo sprawnie przebił się przez kryzys ostatnich dwóch lat, mimo że mocno dotknął on przemysł bazujący na dostawach surowców" - pisze Forbes, który opracowuje ranking polskich milionerów. 

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Więcej o: