Rodzinny Kapitał Opiekuńczy jest jednym z etapów realizacji rozwiązań rządu PiS zawartym w Polskim Ładzie. Rodzice mogą składać wnioski od 1 stycznia. Jak przekonuje rząd na gov.pl: "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy ma pomóc młodym ludziom podjąć decyzję o posiadaniu dzieci".
Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przekazała, że w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego do rodzin trafiło już ponad miliard złotych. Wypłacono w sumie 404 tysiące świadczeń. Na ten cel rząd przeznaczy w 2022 roku około 3 miliardów złotych. Szacuje się, że do końca roku uprawnionych do świadczeń będzie 615 tysięcy dzieci.
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy to program rządowy, w którego ramach wypłacane jest świadczenie na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Rodzice sami decydują, czy świadczenie ma być wypłacane w wysokości 500 złotych miesięcznie przez dwa lata, czy tysiąc złotych przez rok. W sumie mogą otrzymać 12 tysięcy złotych.
Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.
Rodzice jedynaków lub starszych dzieci, którzy nie mogą wnioskować o rodzinny kapitał opiekuńczy, mogą skorzystać z dofinansowania pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.
Może ono wynosić maksymalnie 400 złotych miesięcznie - ale nie więcej, niż rodzic płaci za opiekę, z uwzględnieniem dotacji z budżetu gminy, środków unijnych i przyznanych przez podmiot prowadzący zniżek, ale bez wyżywienia. W przypadku mniejszej opłaty mniejsze jest i dofinansowanie.
Wnioski od rodziców, zarówno o rodzinny kapitał opiekuńczy, jak i o dofinansowanie pobytu w żłobku, są przyjmowane wyłącznie drogą elektroniczną. Można złożyć je za pośrednictwem platformy usług elektronicznych ZUS, portalu Empatia oraz bankowości elektronicznej.