Lista miliarderów "Forbesa". Wśród najbogatszych ludzi świata siedmioro Polaków

Magazyn "Forbes" opublikował listę miliarderów, na której pojawiło się siedmioro Polaków. Najwyżej z nich jest Michał Sołowow. Polski miliarder zajął 411. miejsce z majątkiem wycenianym na 6,2 mld dolarów.

Najnowsza lista amerykańskiego magazynu "Forbes" zawiera 2668 nazwisk. Łączny majątek najbogatszych ludzi świata przedstawionych w tym zestawieniu oszacowano na 12,7 biliona dolarów. Dla porównania lista z 2021 r. miała 2755 osób, a ich majątek został wyceniony na 13,1 biliona dolarów.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Siedmioro Polaków na liście miliarderów. Wśród najbogatszych Michał Sołowow, Jerzy Starak i Tomasz Biernacki

Najnowsze zestawienie "Forbesa" zawiera nazwiska siedmiu Polaków. Najbogatszym Polakiem jest Michał Sołowow, który zajmuje 411. miejsce z majątkiem wycenionym na 6,2 mld dolarów. Miliarder kontroluje firmę Cersanit i chemicznego giganta Synthos, jest właścicielem m.in. Barlinka (producent desek podłogowych) i spółki Rovese (z grupy Cersanit).

Drugim najbogatszym Polakiem jest Jerzy Starak - większościowy udziałowiec Polpharmy, czyli czołowego polskiego producenta leków i jednej z największych firm farmaceutycznych w naszym kraju. Z majątkiem szacowanym na 4 mld dolarów zajmuje 728. miejsce na liście "Forbesa".

Trzeci najbogatszy Polak to Tomasz Biernacki, który znalazł się na 913. miejscu. Jego fortunę wyceniono na 3,3 mld dolarów. Miliarder jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino. Następny jest Zygmunt Solorz-Żak, który działa m.in. w branży medialnej i telekomunikacyjnej oraz w sektorze energetycznym. Jego majątek wyceniono na 2,9 mld dolarów. W zestawieniu "Forbesa" miliarder zajmuje 1053. miejsce.

Dominika Kulczyk z majątkiem 1,8 mld dolarów znalazła się na 1645. pozycji. Jest większościowym akcjonariuszem Polenergii, spółki działającej na rynku odnawialnych źródeł energii, a także prezesem zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation. Natomiast na miejscu 2076. z fortuną 1,4 mld dolarów znalazł się Sebastian Kulczyk - inwestor działający w obszarze nowych technologii oraz właściciel i prezes Kulczyk Investments.

Natomiast Zbigniew Juroszek z rodziną z majątkiem 1,2 mld dolarów pojawił się na 2324. miejscu listy "Forbesa". Miliarder kieruje firmą Atal z Cieszyna, zajmującą się budownictwem, a także działającą na rynku odzieżowym spółką Atal Textil.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Elon Musk wciąż najbogatszym człowiekiem na świecie

Jak podaje "Forbes", najbogatszym człowiekiem na Ziemi jest Elon Musk z fortuną wycenianą na 219 mld dolarów. Następny jest Jeff Bezos (171 mld dolarów), Bernard Arnault z rodziną (158 mld dolarów), Bill Gates (129 mld dolarów) i Warren Buffett (118 mld dolarów).

Na tegorocznej liście miliarderów amerykańskiego magazynu, w porównaniu do zestawienia z 2021 r., zniknęło 329 osób - najwięcej od 2009 r. Pojawiło się za to 236 nowych nazwisk, w tym piosenkarka Rihanna, reżyser Peter Jackson (znany z filmu "Władca Pierścieni") oraz biznesmen i inwestor Josh Kushner.

Posłuchaj podcastu Anonymous wypowiedzieli wojnę Putinowi. Kto stoi za tą organizacją? [TECHNOTERAPIA]
Zobacz wideo Znam niejedną KOBIETĘ, która jest SILNIEJSZA niż niejeden facet
Więcej o: