Obrazy, rzeźby i antyki z Rosji zatrzymane przez Finlandię. Ich wartość to 42 mln euro

Finlandia zatrzymała dzieła sztuki warte 42 mln euro. Obrazy, rzeźby i antyki wracały z wystawy do Rosji. Finowie sprawdzą teraz, czy nie należą do osób objętych sankcjami.

Sankcje nakładane na Rosję dotyczą nie tylko całego państwa, ale również pojedynczych obywateli. Rosyjscy oligarchowie mają spore problemy, odbiera się im paszporty i konfiskuje majątki.

Finlandia pod koniec marca przejęła 21 jachtów, by sprawdzić, czy nie należą do Rosjan objętych sankcjami. Teraz podobnie postąpiła z dziełami sztuki, które wracały do Rosji z zagranicznych wystaw - podaje Bloomberg. 

Zobacz wideo Morawiecki zwrócił się do Scholza i Merkel. "Trzeba przyznać się, że to nie była właściwa polityka"

Finlandia zatrzymała dzieła sztuki należące do Rosji

Obrazy, rzeźby i antyki warte 42 mln euro były wystawione w muzeach we Włoszech i Japonii. Muzea wypożyczyły je na określony czas, a następnie odesłały do Rosji przez Finlandię. Przesyłki nie dotarły jednak do rosyjskich muzeów, na granicy rosyjsko-fińskiej zatrzymały je służby celne.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Sami Rakshit szef fińskiej agencji ds. egzekwowania prawa, poinformował, że dzieła sztuki nie zostały skonfiskowane, lecz "zatrzymano je dla celów dowodowych".

Teemu Sepponen, dyrektor jednostki ds. eksportu przy Ministerstwie Spraw Zagranicznych, wyjaśnił też, że Finlandia zdaje sobie sprawę z międzynarodowych traktatów, które chronią sztukę w czasie wojny. Resort  konsultuje z Komisją Europejską, jak przepisy mają się do sankcji nałożonych na Rosję. 

Rosja chce odzyskać dzieła sztuki

Przewodniczący Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, Wiaczesław Wołodin zlecił ekspertyzę w sprawie zatrzymanych dzieł sztuki. Zajmą się tym komisje ds. kultury i bezpieczeństwa, która mają zaproponować kolejne kroki w tej sprawie. 

- Zatrzymane dzieła sztuki wrócą do Rosji, a kara zostanie zapłacona. Finowie, którzy to zrobili, prawdopodobnie nie znają dobrze własnej historii - powiedział Wołodin.

Zobacz wideo Znam niejedną KOBIETĘ, która jest SILNIEJSZA niż niejeden facet
Więcej o: