Polski Ład. Duchowni czują się pominięci w reformie. Episkopat napisał więc list do ministerstwa

Konferencja Episkopatu Polski przesłała do Ministerstwa Finansów opinię w sprawie Polskiego Ładu. Duchowni pozytywnie oceniają zmiany. Jednocześnie jednak zwracają uwagę, że nie uwzględniono ich w reformie.

Polski Ład okazał się wielką klapą. Tuż po jego wprowadzeniu chaos był tak wielki, że w ciągu następnych tygodni rząd wprowadził do reformy setki poprawek. Ostatecznie władze poinformowały o kolejnych dużych zmianach w Polskim Ładzie, które wywracają projekt do góry nogami. Wśród nich jest możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej - zastąpiono ją obniżką PIT z 17 do 12 proc. 

Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało

Episkopat czuje się pominięty 

Konferencja Episkopatu Polskiego wysłała do wiceministra finansów Artura Sobonia opinię ws. Polskiego Ładu - podaje Fakt.pl.

"Omawiany projekt rozszerza krąg podatników, do których mają być zaadresowane rozwiązania rekompensujące likwidację możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego. Podporządkowane temu celowi zmiany odniesiono w projekcie zwłaszcza do osób prowadzących działalność gospodarczą, które realizują obowiązek podatkowy w formie podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy karty podatkowej" - podsumowuje zmiany Episkopat. Ogólnie ocenia je jako korzystne, jednak ma pewne zastrzeżenia.

Wbrew twierdzeniom zawartym w uzasadnieniu projektu, zgodnie z którymi wprowadzenie proponowanych przepisów «zapewni, że rozwiązania zaadresowane zostaną do wszystkich grup podatników» i tym razem pominięto jednak co najmniej jedną grupę podatników - osoby duchowne opłacające podatek w formie ryczałtu

 - zwracają uwagę duchowni. Wytykają rządowi, że nie konsultowano z nimi pominięcia ich grupy w przepisach ani przed rokiem, gdy projektowano Polski Ład, ani teraz gdy wprowadzane są poprawki.

Księża chcą być jak przedsiębiorcy

Duchowni już w ubiegłym roku wskazywali, że reforma w nich uderzy. Większość pracuje na ryczałcie, a więc przed Polskim Ładem mogli odliczać składkę zdrowotną. Po zmianach muszą jednak płacić ją w całości. Episkopat domaga się, by księża mogli rozliczać składkę zdrowotną na takich samych zasadach, jakie mają przysługiwać pracującym na własny rachunek.

Zobacz wideo "Trzeba BYĆ DUMNYM z tego kim jesteśmy"?
Więcej o: