Polski Ład okazał się wielką klapą. Tuż po jego wprowadzeniu chaos był tak wielki, że w ciągu następnych tygodni rząd wprowadził do reformy setki poprawek. Ostatecznie władze poinformowały o kolejnych dużych zmianach w Polskim Ładzie, które wywracają projekt do góry nogami. Wśród nich jest możliwość częściowego odliczenia składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz likwidacja skomplikowanej ulgi dla klasy średniej - zastąpiono ją obniżką PIT z 17 do 12 proc.
Konferencja Episkopatu Polskiego wysłała do wiceministra finansów Artura Sobonia opinię ws. Polskiego Ładu - podaje Fakt.pl.
"Omawiany projekt rozszerza krąg podatników, do których mają być zaadresowane rozwiązania rekompensujące likwidację możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego. Podporządkowane temu celowi zmiany odniesiono w projekcie zwłaszcza do osób prowadzących działalność gospodarczą, które realizują obowiązek podatkowy w formie podatku liniowego, ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy karty podatkowej" - podsumowuje zmiany Episkopat. Ogólnie ocenia je jako korzystne, jednak ma pewne zastrzeżenia.
Wbrew twierdzeniom zawartym w uzasadnieniu projektu, zgodnie z którymi wprowadzenie proponowanych przepisów «zapewni, że rozwiązania zaadresowane zostaną do wszystkich grup podatników» i tym razem pominięto jednak co najmniej jedną grupę podatników - osoby duchowne opłacające podatek w formie ryczałtu
- zwracają uwagę duchowni. Wytykają rządowi, że nie konsultowano z nimi pominięcia ich grupy w przepisach ani przed rokiem, gdy projektowano Polski Ład, ani teraz gdy wprowadzane są poprawki.
Duchowni już w ubiegłym roku wskazywali, że reforma w nich uderzy. Większość pracuje na ryczałcie, a więc przed Polskim Ładem mogli odliczać składkę zdrowotną. Po zmianach muszą jednak płacić ją w całości. Episkopat domaga się, by księża mogli rozliczać składkę zdrowotną na takich samych zasadach, jakie mają przysługiwać pracującym na własny rachunek.