Nieoficjalnie: Rząd szykuje wsparcie dla kredytobiorców. Chodzi o dopłaty i niższe marże

Rząd kończy prace nad programem wsparcia kredytobiorców poszkodowanych wysokimi stopami procentowymi - ustalili dziennikarze RMF FM. Rozważane jest uruchomienie dwóch mechanizmów wsparcia - dopłaty do kredytów dla najgorzej zarabiających Polaków oraz ograniczenie marż kredytowych na kilka miesięcy.

W środę 6 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 100 punktów bazowych - z 3,5 do 4,5 proc. Tego nie spodziewali się eksperci, którzy prognozowali wzrost o 50 pb lub 75 pb. Wyższe stopy procentowe przekładają się na wyższe raty kredytów. W związku z tym rząd ma udzielić pomocy dla kredytobiorców.

Więcej o finansach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Adam Glapiński RPP mocno zaskoczyła. Stopy procentowe w górę aż o 100 punktów!

Stopy procentowe w górę. Rząd pomoże kredytobiorcom?

Rządowe prace nad programem wsparcia kredytobiorców poszkodowanych wysokimi stopami procentowymi dobiegają końca - ustalili dziennikarze RMF FM. Nieoficjalnie wiadomo, że rozważane jest uruchomienie dwóch mechanizmów. Pierwszy polega na zaoferowaniu najbardziej poszkodowanym pomocy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Według RMF FM miałoby to polegać na tym, że najgorzej zarabiającym Polakom państwowy fundusz dawałby wieloletnie nieoprocentowane pożyczki na spłacenie rat. Niewykluczone są także bezzwrotne państwowe dopłaty do kredytów.

Rozgłośnia dodaje, że drugim rozwiązaniem rozpatrywanym w kancelarii premiera jest ustawowe ograniczenie marż kredytowych na kilka miesięcy. "W kręgach władzy panuje bowiem przekonanie, że banki nie zachowują się odpowiedzialnie i w tej trudnej sytuacji jedynie kumulują zyski. Obniżenie marż obniżyłoby te zyski. Miałoby też sprawić, że raty będą nieco niższe" - czytamy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

O ile wzrosną raty kredytów? Stopy procentowe w górę. Decyzja RPP bez znaczenia, rynek ją wyprzedził

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców pomaga osobom spłacającym kredyt

Wiceminister finansów Piotr Patkowski przypomniał w czwartek w Sejmie, że kredytobiorcy mogą skorzystać ze wsparcia finansowego w wysokości do 2 tys. zł miesięcznie przez 36 miesięcy w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Jak mówił, w ramach tego funduszu do rozdysponowania jest ponad 600 mln zł. Pomoc ma postać nieoprocentowanej pożyczki.

Wiceszef resortu finansów dodał, że jej spłata będzie następować po 5 latach od otrzymania pierwszej raty bądź po 2 latach od otrzymania ostatniej raty. Piotr Patkowski wyjaśnił, że kwota wsparcia będzie spłacana w 144 ratach, co oznacza, że maksymalna rata wyniesie 500 zł miesięcznie. Wiceminister finansów mówił, że 1/3 całkowitej sumy pożyczki może zostać umorzona pod warunkiem, że będzie regularnie spłacana.

Kredytobiorcy mogą liczyć na wsparcie rządu zgodnie z ustawą z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o wsparciu kredytobiorców znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej, którzy zaciągnęli kredyt mieszkaniowy oraz niektórych innych ustaw.

Z pomocy mogą skorzystać osoby, które są bezrobotne lub płacą raty kredytów wyższe niż 50 proc. ich dochodu. Wsparcie przysługuje też w przypadku, gdy miesięczny dochód gospodarstwa domowego pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego nie przekracza dwukrotności sumy uprawniającej do pobierania świadczeń z pomocy społecznej,

Zobacz wideo "Trzeba BYĆ DUMNYM z tego kim jesteśmy"?
Więcej o: