UE zatwierdza piąty pakiet sankcji. Embargo na węgiel, zablokowane banki. Córki Putina na czarnej liście

Unia Europejska wprowadza embargo na rosyjski węgiel, blokuje kolejne rosyjskie banki i rozszerza listę osób powiązanych z Władimirem Putinem, które zostaną objęte sankcjami. Na liście są dwie dorosłe córki Władimira Putina

Piąty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji został ostatecznie zatwierdzony. Wczoraj wstępną zgodę na kolejne restrykcje dali ambasadorowie 27 państw członkowskich. Sankcje wejdą w życie wraz z publikacją w unijnym Dzienniku Urzędowym,  co ma nastąpić w ciągu kilkunastu godzin - podaje Informacyjna Agencja Radiowa. 

Zobacz wideo Kamil Wyszkowski był gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (08.04)

Unia zatwierdza sankcje. Będzie embargo na rosyjski węgiel

Restrykcje to głównie embargo na import rosyjskiego węgla, które wejdzie w życie za cztery miesiące. Obostrzenia dotyczą także transportu, handlu, banków. Dotyczą też zakazu udziału w przetargach unijnych firm z Rosji. Unia rozszerzyła też "czarną listę" osób objętych restrykcjami o kolejne nazwiska. Na czarną listę z zakazem wjazdu do Unii i zablokowanymi aktywami trafi ponad 200 osób, w tym przedstawiciele administracji rosyjskiego prezydenta, oligarchowie, jak prezes Sberbanku German Gref Oleg Deripaska nazywany swego czasu królem aluminium, czy Mosze Kantor, prezes Europejskiego Kongresu Żydowskiego, który ma udziały w największej w Rosji firmie produkującej nawozy sztuczne.

Więcej o Deripasce, który zarabia na prowadzonych w Polsce interesach, pisaliśmy tutaj:

Unia zaczęła też uderzać w rodziny - na liście są dwie dorosłe córki Władimira Putina, jest również kilku synów oligarchów, żony, siostry i teściowe przedstawicieli władz. 

Komisja Europejska (zdjęcie ilustracyjne)KE po masakrze w Buczy zaostrza sankcje. Będzie embargo na węgiel

Kolejne rosyjskie banki odcięte od transakcji

Oprócz embarga na węgiel, zakazane będą transakcje z czterema rosyjskimi bankami, które stanowią 23 procent systemu bankowego w Rosji. Pełnym embargiem zostaną objęte dostawy broni. Dla rosyjskich statków będą też zablokowane europejskie porty - z wyłączeniem tych z żywnością. Poza tym na teren Unii nie wjadą rosyjscy przewoźnicy drogowi.

UE nakłada też kolejne ograniczenia w eksporcie. Tym razem obejmą komputery kwantowe i zaawansowane półprzewodniki o wartości 10 miliardów euro. Z Rosji natomiast wstrzymany zostanie import szacowany na ponad 5 miliardów euro między innymi drewna, cementu, alkoholi, owoców morza, czy produktów z gumy. Rosyjskie spółki nie będą mogły brać udziału w przetargach w unijnych krajach.

Władimir PutinNowe sankcje UE. Embargo na rosyjski węgiel, córki Putina na czarnej liście

UE uderza w Rosję. "Utrzymujemy jedność"

Do restrykcji, którymi ma być objęta Rosja, odniósł się ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś. "Jest zapewnienie Komisji Europejskiej i zdecydowanej większości państw członkowskich do rozpoczęcia prac nad obłożeniem sankcjami również importu ropy naftowej, gazu, oraz paliwa do elektrowni atomowych" - stwierdził. 

Przyznał, że Polska nie jest zadowolona z postępu prac nad restrykcjami. - Uważamy, że z bardzo bolesnymi sankcjami powinniśmy pójść dalej, no ale oczywiście istotne jest to, że utrzymujemy jedność 27 państw członkowskich - powiedział ambasador Andrzej Sadoś.

Więcej o: