UE zamroziła 30 mld euro aktywów oligarchów z Rosji i Białorusi. Stracili jachty i nieruchomości

W ramach nałożonych sankcji Unia Europejska zamroziła aktywa oligarchów i osób powiązanych z Rosją o wartości łącznie prawie 30 mld euro. Kraje członkowskie zablokowały również transakcje na ok. 196 mld euro. EU popędza kraje, które jeszcze nie przysłały do Brukseli informacji o nałożonych sankcjach, by to zrobiły.

Zamrożone aktywa obejmują m.in. konta bankowe, jachty, helikoptery, nieruchomości i dzieła sztuki - poinformowała w piątek Komisja Europejska. Podkreśliła, że samo nałożenie sankcji nie wystarczy, gdyż potrzebne jest ich wdrożenie i egzekwowanie.

Dotychczas UE zamroziła aktywa rosyjskich i białoruskich oligarchów powiązanych z Kremlem o wartości 29,5 mld euro. Dodatkowo państwa członkowskie zablokowały transakcje oligarchów i osób objętych sankcjami na prawie 196 mld euro.

Więcej o sankcjach na Rosję przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir PutinNowe sankcje UE. Embargo na rosyjski węgiel, córki Putina na czarnej liście

Unia Europejska stworzyła grupę zadaniową. Zajmuje się zamrożonymi majątkami oligarchów

Komisja przedstawiła dane dotyczące zamrożonych aktywów, które otrzymała od około połowy państw członkowskich UE i ponagliła kraje, które jeszcze nie przysłały do Brukseli informacji w tej sprawie.

W Brukseli powstała grupa zadaniowa, która zajmuje się zamrożonymi majątkami i zablokowanymi kontami bankowych oligarchów rosyjskich i białoruskich. Unia Europejska współpracuje w tej sprawie z Ukrainą i Stanami Zjednoczonymi.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

ZurychSzwajcaria zamroziła 7,5 mld franków Rosjan. Do Belgii jej jednak daleko

Zamrożono aktywa rosyjskich oligarchów. Belgia, Szwajcaria, Luksemburg i Holandia podały dane

W odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę Zachód uderzył w Rosję sankcjami. Część państw w ostatnich dniach ujawniła, ile rosyjskich pieniędzy zamroziła w związku z sankcjami. W czwartek Szwajcaria podała, że dotąd zablokowała 7,5 mld franków, które należą do oligarchów - podaje Agencja Reutera. Szwajcarzy szacują, że w ich kraju Rosjanie trzymają 150-200 mld franków. Sankcjami objętych jest jednak 900 osób, a nie każdy Rosjanin.

Stosunkowo dużą kwotę, biorąc pod uwagę rozmiar kraju, zablokował Luksemburg. Tam zamrożono rosyjskie aktywa warte 2,5 mld euro. Belgia z kolei poinformowała, że w kraju zamrożono majątki 877 osób i 62 podmiotów. Łączna wartość zablokowanych transakcji to 196 mld euro, ale zamrożone aktywa wyceniono na 2,7 mld euro.

Holandia miała zamrozić zaledwie 516 mln euro. Media zwróciły uwagę, że kraj nie przejął nawet jednej nieruchomości, podczas gdy we Francji zajęto ich setki. Jednocześnie Francuzi 23 marca informowali, że zamrozili aktywa warte ponad 800 mln euro.

Zobacz wideo Polski rząd chce konfiskaty rosyjskich majątków. Ekspert wyjaśnia
Więcej o: