Zakaz handlu 2022. Dziś wyjątkowa niedziela. Zrobimy zakupy przed Wielkanocą

Dzisiejsza niedziela to niedziela handlowa. To oznacza, że zakupy będziemy mogli zrobić zarówno w sklepach osiedlowych, jak i wielkopowierzchniowych. Co więcej, jeszcze w kwietniu czeka nas kolejna taka niedziela.

Zakaz handlu w niedzielę wprowadzono w 2018 roku. Początkowo przepisy obowiązywały częściowo i niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo było zaostrzane, a punktem kulminacyjnym są obecnie obowiązujące przepisy. Od 2020 roku ustawa przewiduje tylko siedem niedziel handlowych w roku.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Biedronka (zdjęcie ilustracyjne) Wolna niedziela? Pracownicy Biedronki pakują zamówienia internetowe

Czy 10 kwietnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

10 kwietnia to druga w 2022 r. niedziela handlowa, a zatem sklepy wielkopowierzchniowe będą dziś otwarte. Zakupy zrobimy również w centrach handlowych. Tego dnia otwarte będą wszystkie galerie czy duże sklepy sieci takich, jak Lidl, Biedronka, Carrefour czy Kaufland.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne) Olej jak oliwa, a margaryna jak masło? Nadchodzą podwyżki cen żywności

Zakaz handlu uszczelniony. Co się zmieniło?

Mimo zakazu handlu większość sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.

Przepisy jednak załatano. Od 1 lutego w niedziele niehandlowe mogą działać sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą jednocześnie, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów.

Zobacz wideo "Trzeba BYĆ DUMNYM z tego kim jesteśmy"?

Kiedy będzie następna niedziela handlowa? [LISTA]

Niedziele handlowe na 2022 rok określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: