Zakaz handlu 2022. Dziś wyjątkowa niedziela. Zrobimy zakupy przed Wielkanocą

Dzisiejsza niedziela to niedziela handlowa. To oznacza, że zakupy będziemy mogli zrobić zarówno w sklepach osiedlowych, jak i wielkopowierzchniowych. Co więcej, jeszcze w kwietniu czeka nas kolejna taka niedziela.

Zakaz handlu w niedzielę wprowadzono w 2018 roku. Początkowo przepisy obowiązywały częściowo i niehandlowa była tylko jedna niedziela w miesiącu. Co roku prawo było zaostrzane, a punktem kulminacyjnym są obecnie obowiązujące przepisy. Od 2020 roku ustawa przewiduje tylko siedem niedziel handlowych w roku.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Fot. Biedronka - zdjęcie ilustracyjneWolna niedziela? Pracownicy Biedronki pakują zamówienia internetowe

Czy 10 kwietnia to niedziela handlowa? Czy sklepy są dziś otwarte?

10 kwietnia to druga w 2022 r. niedziela handlowa, a zatem sklepy wielkopowierzchniowe będą dziś otwarte. Zakupy zrobimy również w centrach handlowych. Tego dnia otwarte będą wszystkie galerie czy duże sklepy sieci takich, jak Lidl, Biedronka, Carrefour czy Kaufland.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zakupy (zdjęcie ilustracyjne)Olej jak oliwa, a margaryna jak masło? Nadchodzą podwyżki cen żywności

Zakaz handlu uszczelniony. Co się zmieniło?

Mimo zakazu handlu większość sieci handlowych w Polsce w połowie ubiegłego roku zaczęła otwierać się w każdą niedzielę. Ustawa miała bowiem lukę, która pozwalała działać w ten dzień sklepom o statusie placówki pocztowej. Korzystało z niej wiele sieci m.in. Biedronka, Lidl, Carrefour, Auchan, Kaufland i inne.

Przepisy jednak załatano. Od 1 lutego w niedziele niehandlowe mogą działać sklepy o statusie placówki pocztowej, które wykażą jednocześnie, że z tego tytułu osiągają co najmniej 40 proc. przychodów.

Zobacz wideo "Trzeba BYĆ DUMNYM z tego kim jesteśmy"?

Kiedy będzie następna niedziela handlowa? [LISTA]

Niedziele handlowe na 2022 rok określono ustawowo. Ich terminy związane są z wydarzeniami, które zwiększają ruch w sklepach, jak święta oraz zakończenie i rozpoczęcie roku szkolnego. Pozostałe niedziele handlowe w 2022 roku:

  • 24 kwietnia 2022 r.
  • 26 czerwca 2022 r.
  • 28 sierpnia 2022 r.
  • 11 grudnia 2022 r.
  • 18 grudnia 2022 r.
Więcej o: