Odwołane loty i opóźnienia. ULC ostrzega. Transport powietrzny w Polsce w najbliższych dniach czeka kryzys

Urząd Lotnictwa Cywilnego poinformował w piątek, że w najbliższych dniach w Polsce może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym, w tym do opóźnień i odwołań rejsów. Pasażerom zaleca się na bieżąco zasięganie informacji u przewoźników lotniczych ws. statusu rejsu - dodano w komunikacie. Sytuacja może być powiązana z konfliktem między Polską Agencją Żeglugi Powietrznej, a jej personelem.

"Uprzejmie informujemy, że w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów. Zalecamy pasażerom, żeby byli przygotowani na możliwość wystąpienia opóźnień, jak i odwołań połączeń lotniczych oraz na bieżąco zasięgali informacji u przewoźników lotniczych o statusie danego rejsu" - czytamy na stronie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

ULC poinformował jednocześnie, że w Urzędzie funkcjonuje infolinia Komisji Ochrony Praw Pasażerów, w której można uzyskać informacje dotyczące obowiązków przewoźnika w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu oraz na temat praw przysługujących pasażerom. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach 9.00 -13.00 pod numerem: +48 222 692 600.

Zobacz wideo Samolot rolniczy zmieniony w latający tankowiec

Konflikt między PAŻP, a związkowcami 

Konflikt w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej między związkowcami i pracodawcą trwa od miesięcy. Jak podają pracownicy, osią sporu jest sposób organizacji pracy oraz prowadzenie procesu wypowiedzeń definitywnych i wypowiedzeń zmieniających. Pod koniec marca TVN24 spekulował, że konflikt w PAŻP może poważnie wpłynąć na ruch lotniczy w Polsce. Na początku kwietnia te przewidywania zaczynają się potwierdzać. 

W piątek na warszawskim Lotnisku Chopina odnotowano poważne opóźnienia zarówno przylotów, jak i odlotów. Powodem opóźnień były "braki w personelu kontroli ruchu lotniczego". Przypomnijmy, że 31 marca z pracy w PAŻP odeszło 44 kontrolerów ruchu lotniczego. Jak podaje TVN24, do końca kwietnia może dołączyć do nich kolejnych 136 pracowników. Na stronie Urzędu Lotnictwa Polskiego pojawił się również komunikat, będący kolejnym przykładem kryzysu polskiego lotnictwa. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Sytuację tą próbuje ratować polski rząd. W marcu na wniosek ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka, Mateusz Morawiecki powołał Anitę Oleksiak na stanowisko prezeski Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Zajęła ona miejsce prezesa Janusza Janiszewskiego, któremu zarzuca się wywołanie konfliktu ze związkami zawodowymi. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej znajdzie kompromis?

Jak podaje RMF 24 PAŻP zapewniał, że "podejmuje niezbędne działania mające na celu zapewnienie obsad kontrolerskich oraz stabilizację sytuacji w kolejnych dniach". Prowadzone są również rozmowy z zarządem Związku Zawodowego Kontrolerów Ruchu Lotniczego, na których omówiono kwestie bezpieczeństwa, które podobna stanowią dla obu stron priorytet. Agencja podała, jednak że strona społeczna podczas spotkań próbuje zgłaszać zagadnienia wykraczające poza ustalony zakres. 

Piątkowe problemy na warszawskim lotnisku, a także komunikat ULC nie napawa optymizmem. Sytuację w naszym kraju śledzi również Eurocontrol. Organizacja rozważa nawet skasowanie z tego powodu większości połączeń nad Polską. 

Więcej o: