Embargo, jak przekazała na Facebooku Julia Swirydenko, jest prawnym usankcjonowaniem zerwania wszelkich stosunków handlowych z Federacją Rosyjską, które nastąpiło w dniu inwazji 24 lutego. Rząd w Kijowie przyjął specjalny dekret, zgodnie z którym obowiązuje zakaz sprowadzania na terytorium Ukrainy jakichkolwiek rosyjskich towarów. Według ukraińskiego ministerstwa gospodarki dzięki wymianie z Ukrainą do Rosji trafiało rocznie sześć miliardów dolarów.
Taki krok Ukrainy może służyć za przykład dla naszych zachodnich partnerów i pobudzić ich do zaostrzenia sankcji wobec Federacji Rosyjskiej. W tym wprowadzenia embarga energetycznego i izolacji wszystkich rosyjskich banków. Takie działania będą naszym wkładem w zamknięcie gospodarki Rosji i tym samym przyczynią się do naszego zwycięstwa
- pisze Julia Swirydenko.
Więcej aktualnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl
Ukraina nie będzie również kontynuowała współpracy naukowej z Republiką Białoruś. Wygasły i nie zostaną przedłużone umowy pomiędzy państwami "w sprawie wzajemnego uznawania i równoważności dokumentów dotyczących stopni naukowych i akademickich oraz współpracy w zakresie certyfikacji pracowników naukowo-dydaktycznych o najwyższych kwalifikacjach" - przekazał na swoim kanale w serwisie Telegram stały przedstawiciel rządu w Radzie Najwyższej Ukrainy Taras Melnyczuk. Oprócz tego ukraiński parlament zerwał umowę z Białorusią o współpracy naukowo-technicznej.
Melnyczuk poinofrmował również, że tego samego dnia do rozpatrzenia przez prezydenta skierowano projekt dekretu o utworzeniu Funduszu Odbudowy Ukrainy. "Fundusz będzie pełnił funkcję organu doradczego Prezydenta i będzie koordynował gromadzenie środków finansowych na powojenną odbudowę naszego państwa" - przekazał przedstawiciel ukraińskiego rządu.
Podczas niezapowiadanej w mediach sobotniej wizyty w Ukrainie premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział w Kijowie, że kraje, wspierające Ukrainę, zwiększą gospodarczy nacisk na Rosję. "Będziemy zaostrzać, tydzień po tygodniu sankcje przeciwko Rosji" - mówił na konferencji po spotkaniu z prezydentem Wołodymyrem Zełeńskim. Jak poinformował, sankcje obejmą odejście od rosyjskich węglowodorów.
Wielka Brytania, poza innymi formami pomocy, ma również udzielić Ukrainie gwarancji kredytowych w wysokości 500 milionów dolarów, dotyczących kredytów w Banku Światowym. Londyn zliberalizuje też cła na większość towarów importowanych z Ukrainy.
Prezydent Wołodymyr Zełeński na konferencji prasowej dziękował premierowi Johnsonowi za pomoc Ukrainie, za wzmocnienie jej możliwości obronnych i wprowadzenie sankcji na Rosję. "Inne demokratyczne państwa Zachodu powinny brać przykład z Wielkiej Brytanii. Czas wprowadzić całkowite embargo na rosyjską energię" - mówił Wołodymyr Zełeński.