Bank Światowy: W 2022 r. gospodarka Ukrainy skurczy się prawie o połowę. PKB Rosji również mocno w dół

W wyniku rosyjskiej inwazji ukraińska gospodarka skurczy się w bieżącym roku o ok. 45 proc. Z kolei PKB Rosji w wyniku zachodnich sankcji ma spaść o ok. 11 proc. - szacuje Bank Światowy, który w najbliższych miesiącach udzieli wsparcia Ukrainie w postaci 3 mld dolarów.

Wojna w Ukrainie oraz sankcje wobec Rosji uderzają w gospodarki na całym świecie. Jak wskazuje Bank Światowy, kryzys najmocniej odczują rynki wschodzące oraz kraje rozwijające się z Europy i Azji Środkowej. "Przewiduje się, że w tym roku gospodarka regionu skurczy się o 4,1 proc. w porównaniu z przedwojenną prognozą wzrostu o 3 proc." - czytamy w komunikacie.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Uchodźcy wojenni w Polsce (zdjęcie ilustracyjne)"Die Welt": Polska chce od UE wsparcia ws. uchodźców

Wojna w Ukrainie. "Rosyjska inwazja zadała ogromny cios"

Według najnowszych szacunków Banku Światowego gospodarka Ukrainy skurczy się w tym roku o 45,1 proc., choć ostateczny spadek będzie zależeć od czasu trwania i intensywności wojny. Natomiast rosyjska gospodarka, która zmaga się zachodnimi sankcjami, "już pogrążyła się w głębokiej recesji", a jej PKB ma spaść o 11,2 proc.

Również Białoruś, Kirgistan, Mołdawia i Tadżykistan mają wpaść w tym roku w recesję. Bank podkreśla, że prognozy wzrostu zostały obniżone we wszystkich gospodarkach z powodu skutków wojny, słabszego od oczekiwań wzrostu w strefie euro oraz szoku handlowego, finansowego i surowcowego.

"Skala kryzysu humanitarnego wywołanego przez wojnę jest oszałamiająca. Rosyjska inwazja zadała ogromny cios gospodarce Ukrainy i spowodowała ogromne szkody w infrastrukturze" - podkreśliła w komunikacie Anna Bjerde, wiceprezydentka banku, która zaapelowała również o wsparcie finansowe dla Ukrainy.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Tiry w kolejce do przejścia granicznego (zdjęcie ilustracyjne)Ukraina zakazuje handlu z Rosją i zrywa kontakty naukowe z Białorusią

Bank Światowy pomoże Ukrainie. Pakiet wsparcia wyniesie 3 mld dolarów

Grupa Banku Światowego przygotowała dla Ukrainy środki w wysokości ponad 925 mln dolarów, z czego wypłacono już ok. 500 mln dolarów. Fundusze te mają pomóc rządowi ukraińskiemu w świadczeniu kluczowych usług na rzecz ludności, w tym wypłatę wynagrodzeń i emerytur. Finansowanie to jest częścią 3-miliardowego pakietu wsparcia planowanego dla Ukrainy w najbliższych miesiącach.

Bank utworzył także multifundusz powierniczy, który ma ułatwiać przekazywanie środków od darczyńców na Ukrainę (dotychczas wpłacono 145 mln dolarów). Prowadzone są również prace nad mechanizmami pomocy sąsiednim krajom, w których przebywają uchodźcy.

Zobacz wideo Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na światowe łańcuchy dostaw żywności? Pytamy eksperta
Więcej o: