Żłobkowe 2022. Duże zainteresowanie świadczeniem. Większość uprawnionych złożyła już wniosek

Wnioski o żłobkowe na 2022 rok można składać od 1 kwietnia. W niecałe dwa tygodnie zrobiło to już ponad 70 tys. osób, czyli większość uprawnionych do świadczenia.

Dodatkowe 400 zł miesięcznie "żłobkowego" mogą otrzymać rodzice dzieci do lat 3. Dofinansowanie przeznaczone jest dla najmłodszych, którym nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy.

Zobacz wideo 500 plus a dzietność. Czy program spełnia swoje zadanie?

Żłobkowe 2022. Polacy tłumnie złożyli wnioski

Wniosek można złożyć dopiero od 1 kwietnia. W tym czasie o żłobkowe ubiegało się już większość uprawnionych osób. Jak dowiedział się PAP, przewidywana liczba dzieci objętych świadczeniem to 110 tys. z czego złożono już wnioski obejmujące ponad 73 tys. z nich - donosi WNP.pl. To niemal 70 proc. uprawnionych. Dofinansowanie przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku, dlatego jeżeli dziecko od początku roku uczęszcza do żłobka, świadczenie powinno uregulować te opłaty.  

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Świadczenie jest przyznawane bez względu na dochody i przysługuje na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Pieniądze są przelewane bezpośrednio do żłobków. Jeśli opieka jest tańsza, rodzice nie otrzymają różnicy. Żłobkowe obejmuje jedynie uczęszczane do placówki opiekuńczej. Nie pokrywa natomiast opłat za wyżywienie. 

Żłobkowe. Jak złożyć wniosek?

- Rodzic może złożyć wniosek o dofinansowanie nie wcześniej niż w dniu rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka […]. Jeśli rodzic złoży ten wniosek w terminie 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka […], to dofinansowanie będzie przysługiwało od dnia rozpoczęcia uczęszczania - tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Opieki Społecznej.  

Wnioski można składać na trzy sposoby: przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez portal Empatia lub bankowość elektroniczną. 

Z danych podawanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że świadczeniem żłobkowym zostanie objętych około 108 tys. dzieci. W 2022 roku na ten cel przeznaczone zostanie blisko 520 mln zł. 

Więcej o: