Dodatkowe 400 zł miesięcznie "żłobkowego" mogą otrzymać rodzice dzieci do lat 3. Dofinansowanie przeznaczone jest dla najmłodszych, którym nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy.
Wniosek można złożyć dopiero od 1 kwietnia. W tym czasie o żłobkowe ubiegało się już większość uprawnionych osób. Jak dowiedział się PAP, przewidywana liczba dzieci objętych świadczeniem to 110 tys. z czego złożono już wnioski obejmujące ponad 73 tys. z nich - donosi WNP.pl. To niemal 70 proc. uprawnionych. Dofinansowanie przysługuje z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 roku, dlatego jeżeli dziecko od początku roku uczęszcza do żłobka, świadczenie powinno uregulować te opłaty.
Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl
Świadczenie jest przyznawane bez względu na dochody i przysługuje na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Pieniądze są przelewane bezpośrednio do żłobków. Jeśli opieka jest tańsza, rodzice nie otrzymają różnicy. Żłobkowe obejmuje jedynie uczęszczane do placówki opiekuńczej. Nie pokrywa natomiast opłat za wyżywienie.
- Rodzic może złożyć wniosek o dofinansowanie nie wcześniej niż w dniu rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka […]. Jeśli rodzic złoży ten wniosek w terminie 2 miesięcy od dnia rozpoczęcia uczęszczania przez dziecko do żłobka […], to dofinansowanie będzie przysługiwało od dnia rozpoczęcia uczęszczania - tłumaczy Ministerstwo Rodziny i Opieki Społecznej.
Wnioski można składać na trzy sposoby: przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, przez portal Empatia lub bankowość elektroniczną.
Z danych podawanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że świadczeniem żłobkowym zostanie objętych około 108 tys. dzieci. W 2022 roku na ten cel przeznaczone zostanie blisko 520 mln zł.