Rosja. Szefowa banku centralnego Elwira Nabiullina spokojna o gospodarkę. "Mamy zapasy złota i juanów"

Elwira Nabiullina, prezeska banku centralnego Rosji, podczas poniedziałkowego wystąpienia przed rosyjskim parlamentem i prezentacji rocznego raportu podkreślała, że jest spokojna o rosyjską gospodarkę, gdyż ta dysponuje zapasami złota i juanów. "Gospodarka rosyjska będzie w stanie powrócić na trajektorię wzrostu" - zapewniała.

W wyniku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, kraje zachodnie regularnie nakładają na Rosję dotkliwe sankcje gospodarcze. Część z nich obejmuje rosyjski sektor bankowy. Większość rosyjskich banków odcięta jest od transakcji w euro czy dolarach, a aż połowa z 642 mld dolarów rezerwy rosyjskiego banku centralnego ma być zamrożona. Odbija się to na rekordowo wysokiej inflacji i rekordowo niskim kursie rubla. Mimo to Nabiullina o rosyjską gospodarkę jest spokojna. 

Zobacz wideo Włodzimierz Czarzasty: Jestem za tym, żeby wprowadzić zakaz wjazdu Rosjan na teren Unii Europejskiej

Rosja. Gospodarka przetrwa mimo sankcji?

- Ta nadzwyczajna, szokowa sytuacja doprowadzi do zmian na dużą skalę. Trudny proces przystosowania się do nowych warunków nieuchronnie doprowadzi do spadku PKB, ale gospodarka rosyjska będzie w stanie powrócić na trajektorię wzrostu - tłumaczy prezeska rosyjskiego banku centralnego, cytowana przez Bloomberg.

Według danych przedstawianych przez portal bank Rosji dąży do zmniejszenia ekspozycji amerykańskiej waluty w swoich rezerwach. Zmniejszył udział dolarów w rezerwach do 10,9 proc. na dzień 1 stycznia z 21,2 proc. rok wcześniej. Natomiast udział euro w rezerwach wzrósł do 33,9 proc. z 29,2 proc. - podał bank centralny. Proporcjonalnie rośnie też udział juanów z 12,8 proc. do 17,1 proc. Według informacji Bloomberga spadł też nieznacznie udział złota, do 21,5 proc. 

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Rosja ma zapasy złota i juanów 

- Rosja posiada wystarczające zasoby juanów i złota, nawet po tym, jak USA i ich sojusznicy nałożyli sankcje na jej rezerwy w dolarach i innych walutach - twierdzi prezeska banku. 

 Szef Rady Ekonomicznej Białego Domu Brian Deese szacuje, że rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 10-15 - pisze portal money.plInflacja w Rosji sięga 200 proc. rocznie lub 2 proc. tygodniowo. Dlatego prezeska Elwira Nabiullina stanie przed nie lada wyzwaniem uratowania rosyjskiej gospodarki.  

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Elwira Nabiullina. Czy uratuje Rosje?

Co ciekawe pojawiły się doniesienia o tym, że kobieta chciała zrezygnować z funkcji prezeski Centralnego Banku Rosji zaraz po rozpoczęciu wojny. Nabiullina miała starać się odejść z banku, ale Władimir Putin nakazał jej zostać na stanowisku. 

Więcej na ten temat przeczytasz w poniższym artykule >>>>>>> 

Więcej o: