Embargo na rosyjski węgiel. Jacek Sasin: Musimy przemyśleć harmonogram wygaszania kopalń w Polsce

Polska musi "poważnie przemyśleć" harmonogram wygaszania kopalń węgla kamiennego w Polsce - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zgodnie z umową społeczną rządu z górnikami, wydobycie węgla powinno zakończyć się do 2049 r. Sasin uważa, że w wyniku embarga na rosyjski węgiel, Polska powinna zwiększyć wydobycie węgla.

- Porozumienie społeczne mówi o roku 2049 jako końcu wydobycia węgla kamiennego w Polsce, ale dzisiaj musimy poważnie przemyśleć harmonogram dochodzenia do 2049 - powiedział Jacek Sasin na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Mówił, że kopalnie muszą być wygaszane "zdecydowanie wolniej".

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Władimir Putin Piąty pakiet sankcji UE zatwierdzony. Embargo na rosyjski węgiel

Jacek Sasin: Potrzebne utrzymanie wydobycia węgla w dłuższej perspektywie czasu na wyższym poziomie

Wicepremier mówił, że Polska musi zrezygnować z gazu jako paliwa przejściowego, a docelowy model to odnawialne źródła energii (OZE) i energetyka jądrowa. - Do tego czasu, dopóki uda nam się zapewnić wystarczalność naszego systemu energetycznego z tych źródeł, musimy eksploatować i wykorzystywać węgiel - powiedział.

- To wymaga nie tylko utrzymania wydobycia w dłuższej perspektywie czasu na wyższym poziomie, ale również zwiększenia wydobycia, szczególnie w obliczu embarga na węgiel rosyjski - podkreślił. Jacek Sasin dodał, że sankcje na Rosję oznaczają "ubytek w skali roku 8 mln ton węgla w sektorze ciepłownictwa samorządowego i w sektorze prywatnym".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zakłady górnicze KGHM w Lublinie Miliardy dla górnictwa. Andrzej Duda podpisał ustawę. "To oburzające"

Rząd już wypłaca pieniądze w ramach umowy społecznej z górnikami

Na początku 2022 r. Polska miała złożyć do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny, dotyczący umowy społecznej rządu z górnikami. Umowa ta zakłada m.in. wygaszanie kopalń węglowych do 2049 r., przewiduje wsparcie dla górników, w tym np. gwarancję zatrudnienia, a także dopłaty do redukcji wydobycia.

Choć KE nie dała jeszcze formalnej zgody dla umowy społecznej, rząd wypłaca już środki finansowe. Na początku lutego br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o systemie wsparcia górnictwa węgla kamiennego w ramach tej umowy. Przez 10 lat sektor górniczy ma otrzymywać pomoc finansową w kwocie 28,8 mld zł.

Zobacz wideo Unia Europejska uniezależni się od rosyjskich surowców?
Więcej o: