Embargo na rosyjski węgiel. Jacek Sasin: Musimy przemyśleć harmonogram wygaszania kopalń w Polsce

Polska musi "poważnie przemyśleć" harmonogram wygaszania kopalń węgla kamiennego w Polsce - powiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zgodnie z umową społeczną rządu z górnikami, wydobycie węgla powinno zakończyć się do 2049 r. Sasin uważa, że w wyniku embarga na rosyjski węgiel, Polska powinna zwiększyć wydobycie węgla.

- Porozumienie społeczne mówi o roku 2049 jako końcu wydobycia węgla kamiennego w Polsce, ale dzisiaj musimy poważnie przemyśleć harmonogram dochodzenia do 2049 - powiedział Jacek Sasin na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Mówił, że kopalnie muszą być wygaszane "zdecydowanie wolniej".

Więcej podobnych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Jacek Sasin: Potrzebne utrzymanie wydobycia węgla w dłuższej perspektywie czasu na wyższym poziomie

Wicepremier mówił, że Polska musi zrezygnować z gazu jako paliwa przejściowego, a docelowy model to odnawialne źródła energii (OZE) i energetyka jądrowa. - Do tego czasu, dopóki uda nam się zapewnić wystarczalność naszego systemu energetycznego z tych źródeł, musimy eksploatować i wykorzystywać węgiel - powiedział.

- To wymaga nie tylko utrzymania wydobycia w dłuższej perspektywie czasu na wyższym poziomie, ale również zwiększenia wydobycia, szczególnie w obliczu embarga na węgiel rosyjski - podkreślił. Jacek Sasin dodał, że sankcje na Rosję oznaczają "ubytek w skali roku 8 mln ton węgla w sektorze ciepłownictwa samorządowego i w sektorze prywatnym".

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Rząd już wypłaca pieniądze w ramach umowy społecznej z górnikami

Na początku 2022 r. Polska miała złożyć do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny, dotyczący umowy społecznej rządu z górnikami. Umowa ta zakłada m.in. wygaszanie kopalń węglowych do 2049 r., przewiduje wsparcie dla górników, w tym np. gwarancję zatrudnienia, a także dopłaty do redukcji wydobycia.

Choć KE nie dała jeszcze formalnej zgody dla umowy społecznej, rząd wypłaca już środki finansowe. Na początku lutego br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o systemie wsparcia górnictwa węgla kamiennego w ramach tej umowy. Przez 10 lat sektor górniczy ma otrzymywać pomoc finansową w kwocie 28,8 mld zł.

Zobacz wideo Unia Europejska uniezależni się od rosyjskich surowców?
Więcej o: