Czekasz ze złożeniem PIT-u? Szybsze rozliczenie może być korzystniejsze

Termin rozliczenia PIT-ów kończy się dopiero 2 maja, jednak Urząd Skarbowy apeluje by nie czekać z tym do ostatniego dnia. Zwrot podatku podatnicy mogą otrzymać do 7 dni od złożenia rozliczenia. Szybsze rozliczenie, oznacz więc szybszy zwrot. W obliczu gwałtownie rosnącej inflacji może to nawet oznaczać zmniejszenie wartości zwróconych pieniędzy.

W marcu inflacja dobiła do prawie 11 proc. Ekonomiści przewidują, że w kwietniu nie spadnie ona na pewno poniżej 10 proc. Ze względu na wojnę w Ukrainie oraz rosnące ceny energii przyszłość złotego, a także cen jest niepewna. Może okazać się, że szybszy zwrot podatku w dłuższej perspektywie będzie mieć większą wartość. 

Zobacz wideo Jak zmieni się nasza pensja po 1 lipca 2022 roku? Pytamy wiceministra Sobonia

PIT. Szybsze rozliczenie może być korzystniejsze dla podatników 

"Rzeczpospolita" przypomina, że nadpłaty do 5 tys. zł z zeznań PIT-37 złożonych przez system Twój e-PIT zwracane są w większości w ciągu siedmiu dni. W takim przypadku wartość złotówki powinna zmienić się nieznacznie, jednak w przypadku większych nadpłat trzeba zaczekać do 45 dni. Z kolei składający deklaracje papierowe otrzymają zwrot w ciągu trzech miesięcy. 

W tak dużej perspektywie różnica w wartości otrzymanego zwrotu może być znacząca. Przypominamy, że w lutym, czyli ok. 45 dni temu inflacja była na poziomie 8,5 proc. Dlatego szybsze złożenie PIT-u oznacza nie tylko szybszy zwrot podatku, ale również możliwe, że korzystniejszy dla portfelów podatników. Ceny rosną o 2-3 proc. z miesiąca na miesiąc, dlatego nie wykluczone, że dziś można za podobną cenę kupić 3 proc. rzeczy więcej niż za miesiąc.

Więcej informacji z Polski i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

PIT. Jak rozliczyć PIT-37 lub PIT-38?

Aby rozliczyć PIT-37 czy PIT-38, nie trzeba iść do urzędu. Można to zrobić bez wychodzenia z domu. Składanie rocznego sprawozdania podatkowego przez internet nie jest tak trudne, jakby się mogło wydawać.  

Jak złożyć deklarację? Wyjaśniamy w poniższym artykule >>>>>>>>

Więcej o: