14. emerytura 2022. Ile wyniesie? Kto musi złożyć wniosek, by otrzymać świadczenie?

14. emerytura mimo pewnych wątpliwości, ostatecznie ma być wypłacona również w tym roku. Ile wyniesie czternastka? Kto powinien złożyć wniosek, by otrzymać świadczenie?

Z 14. emeryturą jest ciągłe zamieszanie. W 2019 roku Jarosław Kaczyński mówił, że świadczenie zostanie na stałe. Po zeszłorocznej wypłacie rząd przyjął jednak narrację, że miała być to jednorazowa wypłata. W budżecie na bieżący rok czternastki więc nie uwzględniono. Ostatecznie jednak rząd poinformował, że dodatkowa emerytura w 2022 roku trafi do seniorów

Zobacz wideo Co oznaczają zmiany w PIT-0 dla seniora? Ekspert wyjaśnia

14. emerytura. Ile wyniesie? Kiedy wypłata?

Podobnie jak w zeszłym roku 14. emerytura przysługuje emerytom, których dochód nie przekroczył 2,9 tys. zł. Jeśli kwota, jaką otrzymuje świadczeniobiorca przekroczy wspomniany próg, obowiązuje zasada "złotówka za złotówkę" - podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś otrzymywał do tej pory emeryturę w wysokości 3 tys. zł brutto, to wysokość przyznanej mu 14. emerytury będzie niższa o 100 zł. W sytuacji, gdy świadczeniobiorca otrzymuje emeryturę w wysokości powyżej 4,2 tys. zł brutto - wówczas 14. emerytura nie przysługuje.

Dodatkowe pieniądze mają trafić do emerytów w ostatnim kwartale 2022 roku. 

14. emerytura. Wniosek nie jest potrzebny, chyba że dopiero uzyskałeś prawo do świadczenia

Czternastka jest wypłacana z urzędu. Tym samym osoby uprawnione do świadczenia nie muszą składać żadnych wniosków. Pieniądze zostaną przelane na ich konta razem ze świadczeniami październikowym lub listopadowymi, jak w ubiegłym roku. 

Jedynie grupa osób, które w tym roku uzyskały prawo do emerytury, musi złożyć odpowiednie dokumenty, jeśli chce otrzymać 14. emeryturę. Wniosek o prawo do emerytury należy złożyć najpóźniej miesiąc przed wypłatą czternastki. 

Więcej o: