Kolejna podwyżka dla części posłów. Media: Tym razem na mieszkanie

Posłowie dostali kolejną podwyżkę - informuje "Rzeczpospolita". Tym razem parlamentarzyści spoza stolicy otrzymali dodatkowe 500 zł na wynajem mieszkania. Zdaniem dziennika, nawet mimo wzrostu kosztów wynajmu, "oferowana przez Kancelarię Sejmu kwota znacznie przekracza koszty zwykłej kawalerki".

"Parlamentarzyści dostali więcej pieniędzy na wynajem mieszkań w Warszawie" - podała "Rzeczpospolita" we wtorek 12 kwietnia wieczorem. Od 1 kwietnia kwota przeznaczona na wynajem lokalu przez posłów i senatorów spoza Warszawy wzrosła do 3,5 tys. zł miesięcznie.

Zobacz wideo Koszty utrzymania mieszkania idą w górę? Narkun: Odbijają się mocno na budżecie domowym

Wynajem mieszkań przez parlamentarzystów spoza Warszawy. "Rz": Posłowie dostali kolejną podwyżkę

Kwota przeznaczona na wynajem wynosiła od 1 stycznia 2020 r. 3 tys. zł miesięcznie. Jak czytamy, to drugi raz podczas obecnej kadencji Sejmu, gdy została ona podwyższona - wcześniej, od 1 stycznia 2017 roku, wynosiła bowiem 2,5 tys. zł. Decyzję podpisała szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska. 

"Rzeczpospolita" podkreśla, że choć formalnie pieniądze dotyczą kosztu zakwaterowania w hotelu sejmowym, to z innych przepisów wynika, że "dokładnie taką sumę poseł może przeznaczyć na wynajęcie prywatnej kwatery".

Więcej aktualnych wiadomości z kraju znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Paweł MuchaPaweł Mucha mieszka w prezydenckiej willi. Nie wiadomo, ile za nią płaci

Podwyżki dla posłów. 3,5 tys. zł miesięcznie na wynajem mieszkania

Na temat przyczyn podwyżki wypowiedział się Jarosław Zieliński z PiS, wiceszef Komisji Regulaminowej, Spraw Poselskich i Immunitetowych. Według jego słów czynnikami, które wpłynęły na decyzję, są inflacja oraz szybko rosnące ceny nieruchomości na warszawskim rynku.

Jak pisaliśmy, w ciągu ostatniego roku ceny mieszkań w największych miastach faktycznie wzrosły o co najmniej kilkanaście procent (w Warszawie o 24 proc.). Do tego, w związku z wojną w Ukrainie i napływem uchodźców, liczba ofert mieszkań na wynajem w stolicy spadła o ponad połowę. Sam wzrost stawek najmu w Warszawie kształtuje się jednak na umiarkowanym poziomie. "Rzeczpospolita" postanowiła więc przyjrzeć się ofertom wynajmu na popularnych portalach. "Oferowana przez Kancelarię Sejmu kwota znacznie przekracza koszty zwykłej kawalerki" - czytamy. Zdaniem dziennika 3,5 tys. zł miesięcznie na wynajem to nadal bardzo wysoka kwota, która pozwala parlamentarzystom na wynajęcie mieszkań o powierzchni nawet ok. 50 m kw. w luksusowych dzielnicach stolicy. 

Mariusz Kałużny na konferencji Solidarnej Polski w Sejmie.Poseł Solidarnej Polski krytykował młodych za mieszkanie z rodzicami. Usunął wpisy

Więcej o: