Polski Ład. Kolejne duże zmiany. Wybór formy opodatkowania, PIT-2 i kwota wolna

Rząd zaprezentował nowy pakiet rozwiązań podatkowych po konsultacjach. Zmiany mają wejść w życie jeszcze w tym roku podatkowym, co oznacza, że będą dotyczyć tegorocznych rozliczeń.

Polski Ład przeszedł już setki zmian od wprowadzenia go na początku roku. Rząd szykuje kolejne, tym razem poprzedzone konsultacjami m.in. z przedstawicielami księgowych, przedsiębiorców i związków zawodowych. Wśród propozycji już wcześniej znalazło się obniżenie PIT z 17 do 12 proc. z jednoczesną likwidacją ulgi dla klasy średniej. 

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Przygotowano też zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Ta miałaby zostać wyłączona z podstawy opodatkowania dla osób rozliczających się na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. 

Ten projekt ma znaczenie, bo dotyczy 25 milionów podatników, czyli tych, co opłacają w Polsce podatki jako osoby fizyczne, ale i przedsiębiorców, bo przygotowaliśmy do nich ofertę, która oznacza obniżkę podatków. Chcielibyśmy, aby te zmiany obowiązywały w zeznaniu rocznym od 1 stycznia 2022 roku, a w zaliczkach od 1 lipca 2022 roku

- mówił Artur Soboń, wiceminister finansów.

Zobacz wideo Co zostało z Polskiego Ładu? Wiceminister Soboń: Prawie wszystko zostało

Zmiana formy opodatkowania

Jednym z proponowanych rozwiązań jest wprowadzenie dla przedsiębiorców możliwości wyboru formy rozliczenia. Jak mówił wiceminister finansów Artur Soboń, będą oni mogli wybrać skalę podatkową, według której rozliczą się z fiskusem. Warunkiem jest prowadzenie odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia. Przy tych zmianach ujednolicany jest termin rozliczenia rocznego dla wszystkich przedsiębiorców. Jest to 30 kwietnia. Przedsiębiorcy, którzy nie chcą zmieniać wstecz, w jaki sposób prowadzić księgi, będą mieli taką możliwość do 22 sierpnia.

Będą oni prowadzić księgi, w taki sposób, jaki wybrali na początku roku. Drugie pół roku będą mogli prowadzić je w oparciu o zmianę, którą dokonali

- mówił Soboń. 

Zmiany w formularzach PIT

Zmiany dotyczą też formularza PIT-2. Jak mówił Artur Soboń, stanie się on jednolitym wzorem oświadczeń, między innymi w sprawie kosztów uzyskania przychodu czy kwoty wolnej od podatku.

Artur Soboń zapowiedział, że rząd wycofuje się ze zmian dotyczących formularza PIT-0 dla seniorów. Projekt zaprezentowanych dziś zmian w podatkach jest już po konsultacjach społecznych. Niedługo trafi pod obrady Rady Ministrów.

Wiceminister finansów wyraził nadzieję, że podczas ostatniego, kwietniowego posiedzenia sejmu, uda się rozpocząć prace nad projektem. Zapewnił też, że proponowane zmiany nie wpłyną negatywnie na żadnego podatnika. Jest to zasadniczy warunek dokonywania zmian w czasie trwania roku podatkowego. 

Od 1 stycznia 2023 roku będzie można ponadto proporcjonalnie dzielić kwotę wolną od podatku w zaliczkach między różnymi źródłami dochodu oraz dzielnie jej w umowach cywilnoprawnych. Soboń poinformował, że dostawcy systemów informatycznych potrzebują więcej czasu na wprowadzenie tej zmiany. Kwotę wolną będzie można ponadto rozliczać w zaliczkach. 

Pozostałe zmiany w Polskim Ładzie to:

  • ulga na zabytki będzie dotyczyć tylko wydatków na remont,
  • automatyczny zwrot nadpłaty składki zdrowotnej, 
  • wyłączenie odpowiedzialności księgowych, 
  • brak składki zdrowotnej do 6 tys. zł dla osób powołanych do realizacji m.in. obowiązków społecznych lub obywatelskich. 
Więcej o: