Wojna w Ukrainie a psychika polskich dzieci, nastolatków, rodziców. Zadaj pytanie ekspertce

Choć ta wojna nie toczy się u nas, to wszyscy w niej uczestniczymy. Również nasze dzieci i nastolatkowie. Nie wiesz, jak rozmawiać z młodym człowiekiem o wojnie? Jak zadbać o zdrowie psychiczne członków rodziny? Gdzie ewentualnie szukać wsparcia? Czekamy na Wasze pytania, ślijcie je na adres redakcjaweekend@agora.pl lub zostawcie w komentarzu pod tym tekstem. Pytania zadamy ekspertce w najbliższy czwartek 21 kwietnia.

Kilka tygodni temu Weekend.gazeta.pl wspólnie z Polską Akcją Humanitarną uruchomiły akcję "Pomocnik". W jej ramach powstał e-book dla rodziców i opiekunów dzieci i nastolatków, które przechodzą trudny czas, zmagają się z kryzysem psychicznym. "Pomocnik" jest dostępny do ściągnięcia za darmo.

Niemal równo ze startem "Pomocnika" rozpoczęła się wojna w Ukrainie. I prawie wszyscy – w mniejszym lub większym stopniu – zaczęliśmy doświadczać lęku, niepewności, czasem paniki, złego samopoczucia, nieumiejętności radzenia sobie z sytuacją. Wielu z nas rzuciło się w wir pomagania uciekającym przed wojną sąsiadom. To wspaniały, mądry ruch, ale wymaga mnóstwa energii. A w to wszystko zostały wrzucone nasze dzieci, które po latach pandemii już mają prawo mieć dość i wielu rzeczy nie rozumieć. Bo dojrzewanie jest wystarczająco trudne i burzliwe bez pandemii i wojny.

Dlatego "Pomocnik" szybko został zaktualizowany o rozmowę "Ta wojna się kiedyś skończy". Jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o wojnie w Ukrainie?

Nie wciskajmy dzieciom informacji o wojnie na siłę. Spotkałam już nastolatków, rozumnych, przytomnych, którzy kompletnie się wojną nie interesują. Nie dlatego, że to są dzieci nieempatyczne, niewrażliwe

– apelowała w rozmowie Mirosława Kątna z Komitetu Ochrony Praw Dziecka, jedna z ekspertek merytorycznych "Pomocnika".

I radziła, co robić, a czego nie:

Na pewno nie wolno panikować, epatować strachem, podsycać go. Nie idźmy w narrację: jutro jedziemy na zakupy, zawalamy piwnicę jedzeniem, benzyną, wypłacamy pieniądze z banku, a z tatą robimy zdjęcia na pamiątkę, bo może zginąć na wojnie. Tego nie róbmy!
Zobacz wideo

Porozmawiajmy. Czekamy na wasze pytania

Dostęp do psychologa nie jest dziś łatwy, szybki ani tani, a zapotrzebowanie jest ogromne. Dlatego gościem kolejnego odcinka programu Q&A Gazeta.pl będzie Mirosława Kątna z Komitetu Ochrony Praw Dziecka, psycholożka, terapeutka, mediatorka, działaczka społeczna. Dajemy Wam możliwość zadania naszej ekspertce nurtujących Was pytań.

  • Jak różnie nasze dzieci i my sami możemy reagować na przeciągającą się wojnę w Ukrainie?
  • Jak w obliczu ciągłej niepewności zadbać o dzieci i całą rodzinę?
  • Jak nie zapomnieć o sobie, gdy pomagamy uchodźcom albo mieszkamy z nimi pod jednym dachem?
  • Czy zły stan psychiczny ludzi, którzy przybyli do naszego kraju, może mieć na nas wpływ?
  • Jak obecnie wygląda dostęp do pomocy psychologicznej i kiedy trzeba wykonać pierwszy krok w tym kierunku?
  • Jak rozpoznać sygnały zbliżającego się kryzysu psychicznego dziecka?
  • Jakie to wszystko może mieć dla nas konsekwencje długofalowe?

M.in. o tym porozmawiamy z Mirosławą Kątną 21 kwietnia w programie Q&A Gazeta.pl. Czekamy na Wasze pytania, przysyłajcie je na adres redakcjaweekend@agora.pl lub zostawcie w komentarzu pod tym tekstem.

"Pomocnik" jest dla was

A już dziś na stronie "Pomocnika" czekają na Was materiały wideo stworzone we współpracy z dr Anetą Górską-Kot oraz liczne artykuły, reportaże i wywiady z ekspertami i ekspertkami. Stale ich przybywa. Znajdziecie je na stronie pomocnik.org.

Więcej o: