Kilka tygodni temu Weekend.gazeta.pl wspólnie z Polską Akcją Humanitarną uruchomiły akcję "Pomocnik". W jej ramach powstał e-book dla rodziców i opiekunów dzieci i nastolatków, które przechodzą trudny czas, zmagają się z kryzysem psychicznym. "Pomocnik" jest dostępny do ściągnięcia za darmo.
Niemal równo ze startem "Pomocnika" rozpoczęła się wojna w Ukrainie. I prawie wszyscy – w mniejszym lub większym stopniu – zaczęliśmy doświadczać lęku, niepewności, czasem paniki, złego samopoczucia, nieumiejętności radzenia sobie z sytuacją. Wielu z nas rzuciło się w wir pomagania uciekającym przed wojną sąsiadom. To wspaniały, mądry ruch, ale wymaga mnóstwa energii. A w to wszystko zostały wrzucone nasze dzieci, które po latach pandemii już mają prawo mieć dość i wielu rzeczy nie rozumieć. Bo dojrzewanie jest wystarczająco trudne i burzliwe bez pandemii i wojny.
Dlatego "Pomocnik" szybko został zaktualizowany o rozmowę "Ta wojna się kiedyś skończy". Jak rozmawiać z dziećmi i nastolatkami o wojnie w Ukrainie?
Nie wciskajmy dzieciom informacji o wojnie na siłę. Spotkałam już nastolatków, rozumnych, przytomnych, którzy kompletnie się wojną nie interesują. Nie dlatego, że to są dzieci nieempatyczne, niewrażliwe
– apelowała w rozmowie Mirosława Kątna z Komitetu Ochrony Praw Dziecka, jedna z ekspertek merytorycznych "Pomocnika".
I radziła, co robić, a czego nie:
Na pewno nie wolno panikować, epatować strachem, podsycać go. Nie idźmy w narrację: jutro jedziemy na zakupy, zawalamy piwnicę jedzeniem, benzyną, wypłacamy pieniądze z banku, a z tatą robimy zdjęcia na pamiątkę, bo może zginąć na wojnie. Tego nie róbmy!
Dostęp do psychologa nie jest dziś łatwy, szybki ani tani, a zapotrzebowanie jest ogromne. Dlatego gościem kolejnego odcinka programu Q&A Gazeta.pl będzie Mirosława Kątna z Komitetu Ochrony Praw Dziecka, psycholożka, terapeutka, mediatorka, działaczka społeczna. Dajemy Wam możliwość zadania naszej ekspertce nurtujących Was pytań.
M.in. o tym porozmawiamy z Mirosławą Kątną 21 kwietnia w programie Q&A Gazeta.pl. Czekamy na Wasze pytania, przysyłajcie je na adres redakcjaweekend@agora.pl lub zostawcie w komentarzu pod tym tekstem.
A już dziś na stronie "Pomocnika" czekają na Was materiały wideo stworzone we współpracy z dr Anetą Górską-Kot oraz liczne artykuły, reportaże i wywiady z ekspertami i ekspertkami. Stale ich przybywa. Znajdziecie je na stronie pomocnik.org.