Polski Ład. Rząd zapowiedział zmiany w PIT-2. Ma z niego uczynić zbiorczy formularz

Wokół PIT-2 było ogromnie zamieszanie, gdy rząd wprowadził Polski Ład. Formularz, po kolejnych zawirowaniach, ulegnie diametralnej zmianie. Teraz na być zbiorczym wzorem dla dokumentów, które dotychczas składaliśmy odrębnie.

Polski Ład zmienił między innymi kwotę wolną od podatku. Ta wzrosła z 8 do 30 tys. zł rocznie. W związku z tym bohaterem pierwszych tygodni stycznia był formularz PIT-2. Dotyczył on kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek i pozwalał uniknąć pomniejszenia pensji o kilkaset złotych. Po kolejnych zmianach w Polskim Ładzie formularz będzie służył jednak również do innych rzeczy

Zobacz wideo Kosiniak-Kamysz o Polskim Ładzie: W starym bałaganie zrobiono jeszcze większy bajzel

Kolejne zmiany w Polskim Ładzie. Co z PIT-2?

W środę rząd przedstawił część zmian, jakie zostaną wprowadzone do Polskiego Ładu po konsultacjach społecznych. Jedna z nich dotyczy formularza PIT-2. Nie będzie to formularz dotyczący jedynie kwoty wolnej od podatku. Jak mówił wiceminister finansów Artur Soboń, stanie się on jednolitym wzorem oświadczeń, między innymi w sprawie kosztów uzyskania przychodu, wspólnego rozliczenia z małżonkiem, ale także - tak jak wcześniej - kwoty wolnej od podatku.

Chcemy z PIT-2, który jest już znany podatnikom i płatnikom podatku, uczynić jednolity wzór różnego rodzaju oświadczeń, które do tej pory składaliśmy odrębnie

- mówił  Artur Soboń.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Zmiana była konsultowana z księgowymi oraz przedsiębiorcami. 

Jakie zmiany w Polskim Ładzie?

Inna zapowiedziana w środę ważna zmiana, to możliwość wyboru formy opodatkowania. Jak mówił wiceminister finansów Artur Soboń, przedsiębiorcy będą mogli wybrać skalę podatkową, według której rozliczą się z fiskusem. Warunkiem jest prowadzenie odpowiedniej księgowości od 1 stycznia do 31 grudnia.

Przygotowano też zmiany w rozliczaniu składki zdrowotnej. Ta miałaby zostać wyłączona z podstawy opodatkowania dla osób rozliczających się na podatku liniowym, ryczałcie i karcie podatkowej. Rząd wycofuje też zmiany w formularzu PIT-0 dla seniorów. Oprócz tego pojawi się możliwość proporcjonalnego dzielenia kwoty wolnej od podatku w zaliczkach między różnymi źródłami dochodu oraz dzielenie jej w umowach cywilnoprawnych.

Pozostałe zmiany w Polskim Ładzie to:

  • ulga na zabytki będzie dotyczyć tylko wydatków na remont,
  • automatyczny zwrot nadpłaty składki zdrowotnej, 
  • wyłączenie odpowiedzialności księgowych, 
  • brak składki zdrowotnej do 6 tys. zł dla osób powołanych do realizacji m.in. obowiązków społecznych lub obywatelskich. 

Wcześniej rząd zapowiedział się obniżenie PIT z 17 do 12 proc. z jednoczesną likwidacją ulgi dla klasy średniej.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: