"Czarne owce" w policji. Wzrost przestępstw wśród mundurowych, jest nowy raport. Korupcja wciąż problemem

Przyjmowanie łapówek oraz nadużycia uprawnień - takie przestępstwa najczęściej w 2021 roku popełniali polscy policjanci. Jak wynika z raportu Biura Spraw Wewnętrznych Policji, co drugie przestępstwo popełnione przez mundurowanego dotyczyło korupcji.

Łącznie 318 policjantów zostało podejrzanych o przestępstwa w poprzednim roku. To o 49 więcej w porównaniu do 2020. Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", funkcjonariuszom zarzucono popełnienie ponad 1,6 tysięcy przestępstw. W dwóch poprzednich latach liczba ta osiągała niewiele ponad 600.

Jak wynika z raportu Biura Spraw Wewnętrznych Policji, najwięcej "czarnych owiec" w policji jest na Śląsku, Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Najmniej funkcjonariuszy z postawionymi zarzutami było z kolei w województwie kujawsko-pomorskim. 

Aktualne informacje na głównej stronie Gazeta.pl

Przestępstwa w policji. Korupcja wciąż problemem

953 - tyle zarzutów postawiono policjantom za korupcję, płatną protekcję oraz nadużycia uprawnień dla osiągnięcia korzyści. Jest to trzykrotny wzrost w porównaniu do poprzedniego roku.

Kolejne są przestępstwa przeciwko mieniu (wzrost z 42 do 193), które w ubiegłym roku wyprzedziły "zachowania przeciwko wiarygodności dokumentów" (wzrost z 34 do 159 czynów).

Zmniejszyła się liczba nadużyć na drogach. W ubiegłym roku tylko 18 policjantów usłyszało 27 zarzutów (rok wcześniej 26 mundurowym zarzucono 183 przestępstwa).

Zobacz wideo "Wojna w Ukrainie silniejszym bodźcem stresowym niż pandemia. To jeszcze zwiększy zapotrzebowanie na psychoterapeutów"

Według Biura Spraw Wewnętrznych Policji mniejsza liczba przestępstw policjantów z drogówki to efekt wysłania ich do pilnowania granicy polsko-białoruskiej oraz wysyłania do kontroli osób na kwarantannie. 

Za przemoc na służbie zarzuty dostało 28 funkcjonariuszy, czyli o pięciu więcej, a na przestępstwach narkotykowych złapano 18 policjantów.

Raport BSWP. Policjanci informują gangsterów przed planowanymi akcjami

Niepokojącą statystyką jest znaczący wzrost tzw. przestępstw przeciwko ochronie informacji, czyli informowanie gangsterów o planowanych akcjach policji czy rozpowszechnianie szczegółów spraw.

Liczba policjantów z zarzutami za pozyskanie lub ujawnienie informacji i materiałów służbowych była podobna jak rok wcześniej (45 – o 3 więcej), jednak skala czynów drastycznie wzrosła – ze 123 do  935. Według raportu statystyki "podbiło" jedno śledztwo, gdzie postawiono 768 zarzutów. 

Więcej o: