Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje antybiotyk. Stwierdzono "wadę jakościową"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu antybiotyku Biotrakson (Ceftriaxonum) ze względu na "wadę jakościową". Chodzi o dwie serie tego produktu leczniczego. Osoby, które go kupiły, mogą zwrócić go do apteki. Sam antybiotyk został już wycofany z obrotu.

Antybiotyk Biotrakson podawany jest na dwa sposoby - dożylnie lub domięśniowo. Teraz dwie partie leku zostały wycofane z aptek. Które? Odpowiadamy.

Zobacz wideo Rzeki zalane antybiotykami. Normy przekroczone 300 razy

Biotrakson wycofany z aptek.  Główny Inspektorat Farmaceutyczny alarmuje

Wycofany z aptek przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny Biotrakson (Ceftriaxonum) to proszek do sporządzania roztworu do wstrzykiwań lub infuzji, 2 g, o numerze serii 25020921A i terminie ważności 09.2023 oraz numerze serii 25030921A i terminie 09.2023.

"W związku ze stwierdzeniem wady jakościowej, o której mowa powyżej, Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie całego kraju wskazanych w sentencji niniejszej decyzji serii przedmiotowego produktu leczniczego" - czytamy w uzasadnieniu.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofuje antybiotyk z aptek. Jeśli masz go w domu, możesz go zwrócić

Jak podaje Główny Inspektorat Farmaceutyczny, antybiotyk Biotrakson został wycofany "ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego albo dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami bądź też ze względu na inny interes społeczny lub wyjątkowo ważny interes strony".

Przeczytaj więcej podobnych informacji na stronie głównej Gazeta.pl.

żołnierze (zdjęcie ilustracyjne) Nieoficjalnie: PiS chce po wyborach przywrócić obowiązkową służbę wojskową

Osoby, które kupiły Biotrakson o wyżej wskazanych numerach seryjnych, mogą zwrócić go do aptek. Obwieszczenie Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w sprawie poinformowania o możliwości zwrotu produktu leczniczego do apteki zostało opublikowane w środę w dzienniku urzędowym ministra zdrowia.

Więcej o: