Miliarder o doniesieniach z Moskwy: Generałowie mieli ukraść 10 mld dol. zebranych na wojnę w Ukrainie

Według źródeł, na które powołuje się miliarder Leonid Nevzlin, od 2014 roku skradzionych miało zostać ok. 10 mld dolarów "przeznaczonych przez Putina na przygotowanie blitzkriegu".

Urodzony w Rosji Leonid Nevzlin wyjechał do Izraela w 2003 roku, unikając w ten sposób kary dożywotniego więzienia, które zostało mu zasądzone w wyniku zarzutów dotyczących rzekomego spisku i zabójstwa. W połowie marca miliarder poinformował, że rezygnuje z rosyjskiego obywatelstwa. "Wszystko, czego dotknie Putin, umiera" - pisał wówczas.

Miliarder stale komentuje za pośrednictwem swoich mediów społecznościowych sytuację w Rosji. Tym razem przedstawił kilka wiadomości, które miał uzyskać od swoich źródeł w Moskwie.

Zobacz wideo Kowal: Zachodni politycy powinni zrozumieć, że Rosja jest strukturalnie niebezpieczna

Wojna w Ukrainie. Miliarder: Skradziono ok. 10 mld dol. przeznaczonych na wojnę

Nevzlin przedstawił na Facebooku kilka informacji  związanych z rządem Władimira Putina. "Szojgu jest poza grą" - czytamy. Według informacji, na które powołuje się biznesmen, minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu przebywa obecnie na oddziale intensywnej terapii po rozległym zawale serca. "Nawet, jeśli przeżyje, będzie inwalidą" - pisze Nevzlin. Doniesienia o zawale szefa resortu rosyjskiej obrony pojawiły się pod koniec marca. Wówczas jednak rosyjskie MON zareagowało na sprawę, publikując nagranie z rzekomego spotkania Szojgu. Niedługo później minister kilkukrotnie pojawił się publicznie.

Kolejna informacja, którą podzielił się biznesmen, dotyczy generałów ministerstwa obrony. Według źródeł Nevzlina 20 z nich miało zostać aresztowanych w związku z defraudacją środków przeznaczonych na przygotowanie do starcia z Ukrainą. "Od 2014 roku skradziono około 10 miliardów dolarów przeznaczonych przez Putina na przygotowanie blitzkriegu" - czytamy. Do tego w związku ze sprawą zatrzymany miał zostać były doradca Putina - Władisław Surkow. Informacje o tym, że rosyjski polityk i biznesmen ma przebywać w areszcie domowym, przekazał już kilka dni temu opozycjonista Ilja Ponomariow.

Więcej aktualnych wiadomości dotyczących wojny w Ukrainie znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Maria ZacharowaRosja. Zacharowa o zajęciu "Szpiegowa": Niezgodne z prawem

Rosyjsko-izraelski miliarder o doniesieniach z Moskwy

Nezlin podaje także, że przygotowywana ma być sprawa karna wobec byłego wicepremiera Federacji Rosyjskiej Arkadija Dworkowicza, który do 2018 roku zasiadał w rosyjskim rządzie. "Ma on zeznawać przeciwko swoim kolegom i przyjaciołom". Jak czytamy, według źródeł w FSB polityk może zostać przeniesiony do aresztu śledczego Matrosskaja Tiszyna lub Więzienia Lefortowskiego. 

W połowie marca w rozmowie z amerykańskim magazynem "Mother Jones" Dworkowicz potępił wojnę. - Myślę o ukraińskich cywilach - podkreślał wówczas. - Wojny nie tylko zabijają bezcenne życia. Wojny zabijają nadzieje i aspiracje - mówił.

Władimir Kara-Murza podczas wizyty w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, 3 czerwca 2019 r.Działacz rosyjskiej opozycji aresztowany. Mówił o "reżimie morderców"

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Więcej o: