Polacy zrezygnowali z majówki? Zaskakujące dane z hoteli. "Prognozy są słabe i się pogarszają"

Polacy niezbyt chętnie rezerwują pokoje hotelowe na weekend majowy - wynika z danych IGHP. "Prognozy są słabe i pogarszają się z każdym kolejnym miesiącem" - wskazuje Marcin Mączyński, sekretarz generalny organizacji, która analizuje dane z hoteli.

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego przeanalizowała dane dotyczące rezerwacji w hotelach. Wynika z nich, że Polacy wciąż wynajmują pokoje w stopniu zdecydowanie mniejszym, niż przed pandemią. Poziom rezerwacji, który hotelarze uznają za satyfakcjonujący - czyli powyżej 50 proc. - w marcu uzyskało jedynie 40 proc. placówek. 

Zobacz wideo Prof. Mirosław Miętus gościem Zielonego Poranka Gazeta.pl (15.04)

Polacy nie wyjadą na majówkę? 

Sekretarz generalny IGHP Marcin Mączyński podkreśla, że dane dotyczące przyjętych rezerwacji na kolejne trzy miesiące wciąż są pesymistyczne. "Prognozy są słabe i pogarszają się z każdym kolejnym miesiącem" - wskazał. Wyjaśnił też, że 75 proc. hoteli odnotowało poziom rezerwacji na najbliższe dwa miesiące na poziomie zaledwie 30 proc. 

Co z majówką? Jak zauważa Mączyński, "tradycyjne długi weekend majowy nie skłonił gości do złożenia wczesnych rezerwacji."

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl

Ceny w hotelach rosną

Dane IGHP nie pozostawiają też wątpliwości co do wzrostu cen. Konieczność podnoszenia ich przez hotele wynika z dynamicznie rosnących kosztów towarów i usług, w tym przede wszystkim cen gazu, energii elektrycznej, a także wynagrodzeń. Kolejnym czynnikiem jest sytuacja za wschodnią granicą Polski.

Wśród innych powodów wzrostu cen hotelarze wskazują wyższe podatki. Z danych IGHP wynika, że średni wzrost daniny odnotowany przez hotele z początkiem roku, wyniósł 11 proc. Dla 10 proc. hoteli podatek pozostał na tym samym poziomie, co w roku ubiegłym. Z drugiej strony, aż w 25 proc. obiektów wzrost podatku wynosi 15 proc. i więcej. Najliczniejszą grupę (55 proc.) stanowiły hotele, które wskazały na wzrost w przedziale 4-10 proc.

Majówka 2022. Czy jest szansa na długi weekend?

W 2022 roku 1 maja (święto pracy) przypada w niedzielę. 3 maja (Święto Konstytucji 3 maja) wypadnie we wtorek. Jeden dzień wolnego pozwoli nam na długi weekend (od 1 do 4 maja), a cztery dni pozwolą odpocząć całe 8 dni (od 1 do 8 maja).

W odróżnieniu od zeszłego roku za święto pracy nie przysługuje dzień dodatkowy dzień wolny.  Zgodnie z przepisami każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. 

Więcej o: