Narodowy Bank Polski opublikował sprawozdanie finansowe na koniec 2021 roku. Wynika z niego, że wypracowany zysk wyniósł ponad 10 miliardów 974 miliony złotych.
Zgodnie z obowiązującym prawem 95 procent tej kwoty zasili budżet państwa. Będzie to ponad 10 miliardów 425 milionów złotych. 5 procent zysku, czyli ponad 548 milionów złotych, zasili fundusz rezerwowy NBP.
Zysk wypracowany przez bank centralny jest rekordowy. I wyraźnie wyższy od zeszłorocznego. W 2020 roku zysk NBP wyniósł ponad 9 miliardów 344 miliony złotych. W związku z tym w ubiegłym roku bank centralny przekazał do budżetu państwa prawie 8,9 miliarda złotych.
Wiadomo też, kiedy środki wypracowane przez NBP trafią do budżetu państwa. Adam Glapiński tłumaczył to podczas zeszłorocznej konferencji poświęconej osiągniętemu przez bank zyskowi. - Wpłata zostanie dokonana w terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego przez Radę Ministrów - stwierdził.
Środki, które przekażę Narodowy Bank Polski co budżetu są znacząco wyższe od tych zaplanowanych. Przewidywana wpłata wynosiła 844,5 mln zł. Podobnie było w zeszłym roku, gdy w ramach wpłaty z NBP przewidziano ok. 1,3 mld zł.
Zgodnie z art. 69 ustawy o Narodowym Banku Polskim do 30 kwietnia roku następnego po roku obrotowym prezes banku centralnego przedstawia jego roczne sprawozdanie finansowe Radzie Ministrów, która podejmuje decyzję w sprawie jego zatwierdzenia. W terminie 14 dni od dnia zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego NBP część rocznego zysku (wpłata z zysku) podlega odprowadzeniu do budżetu państwa.
Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl